İklim

İklim Krizine Karşı Farklı Coğrafyalarda Koşuyor

Prof. Dr. Tamer Aker, MaratHOME projesi kapsamında bugüne dek Sapanca, Tuz Gölü ve Grönland koşularını gerçekleştirdi. Aker, 2024 yılında Yeni Zelanda ve Machu Picchu’da koşarak programını tamamlayacak.

İklimlendirme sektörü markalarından Daikin, İstanbul Bilgi Üniversitesi Travma ve Afet Çalışmaları Uygulamalı Ruh Sağlığı Yüksek Lisans Programı Koordinatörü Prof. Dr. Tamer Aker’in iklim krizinin olumsuz etkilerine dikkat çekmek amacıyla hayata geçirdiği MaratHOME projesinin sponsorluğunu üstlendi.

Rotalar İklim Krizinin Etkilerine Göre Belirlendi

MaratHOME projesi, dünyanın farklı coğrafyalarında maraton mesafesinde bir dizi koşuyu ve bunun sonucunda elde edilen deneyimlerin bir kitaba dönüştürülmesini kapsıyor. Özellikle iklim değişikliğinin etkilediği doğal alanlara dikkat çekmeyi amaçlayan Prof. Dr. Tamer Aker, koşulacak rotaları da bu doğrultuda ve her birini farklı temalarda seçti. Proje kapsamındaki ilk koşu orman temasıyla 4 Haziran 2023 tarihinde Sapanca’da gerçekleştirildi. Bunu, 19 Ağustos 2023 tarihinde tuz hakkı temasıyla Tuz Gölü maratonu izledi. 28-29 Ekim 2023 tarihlerinde ise buzulların erimesinin sembol coğrafyası Grönland’da Sumru kuşu temasıyla diğer bir koşu gerçekleştirildi.

Proje Kitaplaşacak

Prof. Dr. Tamer Aker, proje kapsamında 28 Ocak 2024 tarihinde Yeni Zelanda’da, 6-7 Mayıs 2024 tarihlerinde ise Machu Picchu’da koşarak maraton programını tamamlayacak. Aker, maraton programını tamamladıktan sonra kendi editörlüğünde projenin çıktılarının paylaşılacağı bir kitap çıkaracak. İklim krizi hakkında farkındalık oluşturulması amaçlanan kitapla koşuların yapıldığı bölgelerdeki izlenimler aktarılacak. Ayrıca kitapta bölgelerin iklimsel özelliklerinin yanı sıra iklim değişikliğinin etkileri gibi konulara da değinilecek.

About Post Author