İklim

“İklime Dirençli Deniz Ekosistemleri Hayata Geçirilmeli”

dirençli deniz

Bu yaz küresel sıcaklık ortalamasında rekor seviyelere ulaşılırken deniz suyu sıcaklıklarında da rekor değerler kaydedildi. Türkiye’yi çevreleyen denizlerde yüzey suyu sıcaklıklarının deniz ekosisteminde değişimlere neden olduğunu belirten Prof. Dr. Barış Salihoğlu, iklime dirençli şehirler gibi iklime dirençli deniz ekosisteminin hayata geçirilmesinin de önemine işaret etti.

Küresel sıcaklık ortalamasının rekor seviyelere ulaştığı 2023 yazında, deniz suyu sıcaklıklarında da rekor değerler kaydedildi. Türkiye’yi çevreleyen denizlerdeki sıcaklık değerlerini 1984’ten bu yana düzenli olarak ölçen Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Deniz Bilimleri Enstitüsü’nün müdürü Prof. Dr. Barış Salihoğlu, bu yıl Ocak ayından itibaren yaptıkları ölçümlerde elde ettikleri verilerle ilgili açıklamalar yaptı.

“Deniz Yüzey Suyu Sıcaklıklarında En Yüksek Değerlere Çıkıldı”

AA’nın haberine göre, Ocak ayına deniz yüzey sularının çok yüksek değerlerde başladığını belirten Prof. Dr. Salihoğlu bahar sıcaklıklarının ortalamanın altında kaldığını, yazın yüksek sıcaklıkların gelmesiyle deniz yüzey suyu sıcaklıklarında da en yüksek değerlere çıkışların görüldüğünü belirtti.

Akdeniz’in farklı bölgelerinde, ocak ayında bugüne dek görülmüş en yüksek sıcaklıklara ulaşıldığına dikkati çeken Prof. Dr. Salihoğlu, “İskenderun Körfezi’nde Ocak ayı ortalaması 18-19 dereceyken bu yıla 20 dereceyle girdik. Mersin Körfezi, Antalya, Fethiye’de de rakamlar aynı. Kış çok sıcak başladı, buralarda rekorlar gördük” dedi. Salihoğlu, Ocak ayı ortalama sıcaklığının 8-10 derece olduğu Marmara Denizi’nde bu yılın ilk ayında 12 derece, ortalamanın 8 derece olduğu Batı Karadeniz’de de yine 12 derece sıcaklık değerine ulaşıldığını ifade etti.

“Anomali; Görülenin Üzerinde Sıcaklıklar

Karadeniz’de Temmuz sonu, Ağustos ortasında genelde maksimum sıcaklıklara ulaşıldığını, Marmara Denizi’nde de Karadeniz’e benzer bir durum olduğunu anlatan Salihoğlu, “Batı Karadeniz’de daha önce deniz yüzey suyu sıcaklıkları 26 derecenin üzerine çıkmış, bu yıl da 26 derece civarını bulmuş. Ağustos ayı başından itibaren deniz yüzey suyu sıcaklıkları poyrazın etkisiyle düşüşe geçiyor. Doğu Karadeniz’de rüzgarların etkisi daha az, Ağustos sonu itibarıyla 27,5-28 derece sıcaklıklar var, bunlara biz anomali diyoruz, görülenin üzerinde sıcaklıklar. Marmara Denizi’nde ise Bandırma ve Erdek’te 24, İzmit Körfezi 23,7 dereceyle, ortalamalarda devam etti ve Ağustos başından itibaren görülen ciddi poyraz, suların soğumasına ve karışmasına sebep oldu” bilgilerini paylaştı.

Deniz yüzey suyu sıcaklıklarının Akdeniz ve Ege’de Ağustos ayı boyunca en üst seviyelerde seyrettiğini vurgulayan Salihoğlu, “Akdeniz ve Ege’de Eylül ortalamalarının üzerinde deniz yüzey suyu sıcaklıklarını bekliyoruz. Marmara ve Karadeniz ciddi bir karışım geçirdi, buraların ortalamanın üzerinde sıcaklıklara çıkıp çıkmayacağını bekleyip göreceğiz. El Nino ya da başka sebeplerden ciddi bir sıcak hava dalgası gelmezse rakamlar ortalama değerlerde devam eder. Doğu Karadeniz’de sıcaklıklar beklenenin üzerinde olabilir” dedi.

“Sıcaklık Artışları Ekosistemi Etkiliyor”

Salihoğlu, sıcaklık artışlarıyla birlikte denizlerin daha katmanlaşmış bir yapıya dönüştüğünü, yüzeydeki sıcak su daha hafif olduğu için bu suyun denizdeki karışımı azalttığını ve ekosistemi etkilediğini, buharlaşmanın arttığını ve derinlere ulaşan su kütlelerinin değişmeye başladığını belirtti. Akdeniz’in ısınmasının, alt tabakasını oluşturduğu Marmara’nın derin suyunda ısınmaya sebebiyet verdiğine, Ege Denizi’nin de rüzgar yapısından dolayı iklim değişikliğinde en az etkilenen bölge olduğuna değinen Salihoğlu, Karadeniz’de daha önce 70-80 metrelerde başlayan ve kalınlığı 150 metreye kadar çıkabilen soğuk ara tabakanın artık görülmediğinin altını çizdi.

“Marmara Şu An Marjinal Bir Noktada”

Barış Salihoğlu, şunları dile getirdi: “Karadeniz’in yüzeyindeki yoğunluk az olduğu için derinle karışım zaten azdı, bu iyice artmaya başladı, soğuk ara tabakanın aradan çıkmasıyla oksijensiz sular giderek yüzeye yaklaşıyor, bu durum şu anda bütün ekosistemi baştan sona değiştiriyor. Zaten kirlilik, balıkçılık, istilacı türler baskısı yoğun bir deniz, bir de üstüne fiziksel değişimler eklediğiniz zaman ekosistemin tüm direncini azaltıyorsunuz. Marmara Denizi’nin direnci çok azalmış durumda, 25 metrenin altında kirlilikten ötürü oksijen azalmıştı, yüzeydeki sıcaklıklar iyice artıyor, ekosistemi buraya hapsediyor ve oksijeni azaltıyor. Marmara şu anda marjinal bir noktada, bir eşikte. Hiç istemediğimiz bir noktaya doğru da kayabilir. Akdeniz’de yapı giderek değişiyor, artan sıcaklıklar Kızıldeniz türlerinin giderek Ege’ye oradan da Marmara ve Karadeniz’e doğru yayılmasına yol açmış durumda. Deniz üretkenliği bazı bölgelerde artarken bazı bölgelerde düşmekte. Kıyılarda, özellikle İskenderun, Mersin Körfezi gibi bölgelerde giderek oksijen seviyelerinde iklim baskısının da etkisiyle azalma görüyoruz.”

“Marmara’da Olacak Bir Değişim Diğer Denizleri Etkiler”

Salihoğlu, alınması gereken önlemleri ise şöyle sıraladı: “Bütün denizlerimizdeki kirlilik, avcılık gibi baskıları kontrol altına almamız, denizleri planlamamız, koruma alanlarını artırmamız lazım yoksa iklime dirençli denizler oluşturamayız. Nasıl iklime dirençli şehirler diyorsak, denizi de aynı şekilde planlayıp iklime dirençli deniz ekosistemlerini hayata geçirmemiz gerekiyor. Hem Akdeniz’in hem Karadeniz’in ekosistemini yansıtan Marmara zaten öyle bir yerde ki burada olacak bir değişim diğer denizleri etkiler, diğer denizlerde olacak değişimler de burayı etkiler. Geçmişte bu etkiyi gördük, yıkım ya da rejim değişikliğinin domino taşı etkisi yapması beklenir.”

About Post Author