Özel Sektör

imece: Etkili Girişimlerin Dönüştürücü Gücü

Sosyal inovasyon platformu imece, etki ekosistemi için değer yaratacak “B Corp Bootcamp” programını hayata geçiriyor. Program; çalışanlarına, topluma ve çevreye karşı sorumlu olduğunu tescil ederek B Corp hareketine katılmak isteyen girişimlerin bu yolculuklarında ilk adımlarına destek olmayı amaçlıyor.

Sosyal inovasyon platformu imece, Türkiye’de sürdürülebilirliğe önem veren iyi şirket sayısını artırmak ve Türkiye’deki etki girişimlerini global geçerliliği olan sertifikasyonlarla buluşturup küresel bilinirliği sağlamak üzere bir programı hayata geçiriyor. imece yürütücülüğünde, Zorlu Holding’in ana partnerliği, B Lab Europe ve S360’ın stratejik partnerliği ile ATÖLYE’nin komünite partnerliğinde düzenlenecek B Corp Bootcamp programı, 9-10-11 Şubat 2024 tarihlerinde gerçekleştirilecek.

Farklı disiplinlerden partnerlerin güçlü yanlarını ortaya koyarak tasarladığı B Corp Bootcamp, ÇSY (çevresel, sosyal ve yönetim) kapsamına uygun olarak faaliyetlerini yürütmek isteyen girişimlerin rehber alabileceği bir program. B Corp hareketine katılmayı amaçlayan iyi şirket adayları için başvurular, imece’nin web sitesi üzerinden 11-21 Ocak tarihleri arasında alınacak. Açık çağrı sonrasında yapılacak değerlendirmenin ardından 10 girişim programa dahil edilecek. Program katılımcıları üç günlük yoğunlaştırılmış Bootcamp’e katılarak, B Corp değerlendirme sürecine ilişkin çeşitli eğitimler ve mentörlük desteği alacak.

“Türkiye’deki İyi Şirketlerin Sayısını Artırmayı Hedefliyoruz”

imece Direktörü Zeynep Erdoğan, “B Corp topluluğu iş dünyası için sorumlu bir dönüşüm hareketini teşvik ederken biz de Türkiye’de bu hareketin gelişimini desteklemek istiyoruz. Bu kapsamda, sosyal inovasyonun dönüştürücü gücünü kullanan girişimlerin iyi şirket olma yolculuklarına eşlik eden adımlar atacağız. Değerli partnerlerimiz ATÖLYE, B Lab Europe, S360 ve Zorlu Holding’in işbirliği ile yürüteceğimiz B Corp Bootcamp’te, etkili girişimleri B Corp olma süreçlerini eğitim ve mentorluklarla destekleyeceğiz. Böylece, Türkiye’deki iyi şirketlerin sayısını artırmayı hedefliyoruz” dedi.

Zorlu Holding Kurumsal İletişim ve Sürdürülebilirlik Genel Müdür Yardımcısı, imece Yönetim Kurulu Üyesi Şahika Özcan Ortaç ise şunları söyledi: “imece’nin yürütücülüğünde  ATÖLYE, B Lab Europe ve S360’ın partnerliğinde, son yıllarda etkisini giderek artıran B Corp hareketinin daha fazla içselleştirilmesi için önemli bir programa imza atıyoruz. Bu farkındalıkla ana partnerliğini üstlendiğimiz programın Türkiye’deki B Corp hareketinin hızlanmasına önemli katkılar sağlayacağına inanıyoruz.”

B Corp Hareketi Üzerine Diyaloglar

Programın bir parçası olarak 17 Ocak 2024’te imece dialogues düzenlenecek. İyi Şirket Olmaya Giden Yol: B Corp Hareketi temalı etkinlik, gazeteci Elif Ergu Demiral’ın moderatörlüğünde gerçekleştirilecek. imece dialogues’un ilk panelinde B Corp Bootcamp partnerleri ATÖLYE Kurucu Ortağı ve Co-CEO’su Engin Ayaz, B Lab Avrupa Pazar Geliştirme Koordinatörü Nicolás Gemio, imece Direktörü Zeynep Erdoğan, S360 CEO’su Kerem Okumuş ve Zorlu Holding Kurumsal İletişim ve Sürdürülebilirlik Genel Müdür Yardımcısı Şahika Özcan Ortaç yer alacak. Etkinliğin ikinci panelinde ise B Corp sertifikasına sahip olan girişim ve şirketlerden Fazla Kurucu Ortağı ve CEO’su Olcay Silahlı, Reflect Studio Kurucu Ortağı Ece Altunmaral, Expanscience Genel Müdürü Ahmet Fikret Baltaoğlu süreçteki deneyimlerini ve kazanımlarını aktaracak.

About Post Author