Kent

İSKİ, Olağanüstü Kuraklık Nedeniyle Su Kullanımına Geçici Kısıtlama Getirdi

geçici

İSKİ, Marmara Bölgesi’nde yaşanan olağanüstü kuraklık nedeniyle geçici su kısıtlamasına gidildiğini açıkladı. Yapılan açıklamada, suyun daha verimli ve tasarruflu kullanılmasına yönelik duyurulara karşın günlük su tüketiminde arzulanan azalmanın sağlanamadığı vurgulandı.

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ), su tüketimi tasarruf tedbirleri kapsamında yeni kararlar aldı. Barajların doluluk oranının tehlikeli seviyelere düşmesinin ardından bazı tedbirleri yürürlüğe koyan İSKİ, bahçe ve peyzaj sulama abonelerinin su kullanımlarının geçici olarak durdurulduğunu açıkladı. İSKİ’den yapılan yazılı açıklamada “İSKİ yaklaşık 7 milyon aboneye hizmet vermektedir, 15.462 konut/iş yerine ait bahçe ve peyzaj sulama aboneliği bulunmaktadır. Bu abonelerin aylık su tüketimleri ortalama 100.000 m3 civarında iken son dönemlerde 800.000 m3 seviyesine ulaşmıştır. Bu verileri değerlendiren İSKİ, 16 milyon İstanbullu hemşehrimizi susuz bırakmamak, abonelerimizin öncelikle içme ve kullanma suyu ihtiyacının karşılanması adına bahçe ve peyzaj sulama abonelerinin su kullanımlarının geçici olarak durdurulmasına ilişkin karar almak durumunda kalmıştır” ifadelerine yer verildi. Uygulamanın, barajlardaki su rezervleri istenilen seviyeye ulaşana kadar devam edeceği öğrenildi.

Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle barajlardaki su seviyeleri düştü. İSKİ, su tüketimi tasarruf tedbirleri kapsamında 28 Ağustos’ta bahçe ve peyzaj sulama aboneliklerini geçici olarak durdurma kararı aldı.

Barajlardaki Doluluk Oranı Geriledi

İSKİ’den yapılan yazılı açıklamada, “Dünyadaki yaygın uygulama ve ülkemizde yürürlükte olan mevzuat gereği Su ve Kanalizasyon İdarelerinin ana görevi; öncelikle insani tüketim amaçlı içme ve kullanma suyu ihtiyacının karşılanması olup su kaynaklarının yeterli olması halinde diğer çevresel su talepleri karşılanacaktır. Bu durum İSKİ Abone Hizmetleri Tarife ve Uygulama Yönetmeliğinin 24. Maddesi’nde; ‘İdarenin insani tüketim amaçlı içme ve kullanma suyunu temin etmesi esas olup kuraklık, tabii afet, savaş vb. olağan dışı hallerde insani su tüketiminin teminini sürdürebilmek gayesi ile şehre verilecek günlük su miktarında tasarrufa gidebilir, bu kapsamda insani su hakkı dışındaki abonelere su satışında geçici kısıtlamalar yapabilir, şeklinde hüküm altına alınmıştır” denildi.

Marmara Bölgesi’nde uzun süreden beri olağanüstü bir kuraklığın yaşanmakta olduğunun vurgulandığı açıklamada, ardı ardına sıcaklık rekorlarının kırıldığı ve bu durumun su kaynaklarımız üzerinde yarattığı olumsuz durum dile getirildi. Açıklamada, “Yaz aylarıyla beraber ortalama günlük su tüketimi de geçmiş yıllar ortalamasının çok üzerine çıkarak 3.500.000 m3 seviyesine ulaşmış; barajlarımızdaki güncel doluluk oranı ise bugün itibarıyla %29,76 oranına gerilemiştir” ifadesine yer verildi.

Su Tasarrufu Çağrılarına Uyulmadı

Açıklama, “Yaşanan olağanüstü kuraklığa karşın hayati önem taşıyan su kaynaklarının korunması, suyun verimli kullanılması ve su israfının önlenmesi amacıyla İdaremiz, kentsel su yönetiminin gerektirdiği tüm önlemleri almakta ve vatandaşlarımıza kesintisiz içme suyu temin edilmesi için var gücüyle çalışmaktadır. Bu zor dönemin sorunsuz geçirilmesi için abonelerimize de sıklıkla ve çeşitli yollarla su tasarrufu çağrılarında bulunmaktayız. Suyun daha verimli ve tasarruflu kullanılmasına yönelik duyurularımıza rağmen, günlük su tüketiminde arzulanan azalma sağlanamayınca, su arzının güvenliğini temini için bir takım tedbirler alma zorunluluğu hasıl olmuştur” şeklinde devam etti.

Aylık Su Tüketimi 800.000 m3 Seviyesine Ulaştı

İSKİ’nin yaklaşık 7 milyon aboneye hizmet verdiğinin belirtildiği açıklama, “7 milyon abone içerisinde ise 15.462 konut/işyerine ait bahçe ve peyzaj sulama aboneliği bulunmaktadır. Bu abonelerin aylık su tüketimleri ortalama 100.000 m3 civarında iken son dönemlerde 800.000 m3 seviyesine ulaşmıştır. Bahçe ve peyzaj sulama abonelerinin kullandığı su miktarı ile yaklaşık 95 bin meskenin bir aylık su ihtiyacı karşılanabilmektedir. Bu verileri değerlendiren İSKİ, 16 milyon İstanbullu hemşehrimizi susuz bırakmamak, abonelerimizin öncelikle içme ve kullanma suyu ihtiyacının karşılanması adına bahçe ve peyzaj sulama abonelerinin su kullanımlarının geçici olarak durdurulmasına ilişkin karar almak durumunda kalmıştır. Barajlardaki su rezervlerimizin istenilen seviyelere ulaşması halinde alınan karar gözden geçirilerek bahçe sulama aboneliklerinin su kullanımına yeniden izin verilecektir” denildi.

About Post Author