Enerji

İTÜ ZES Güneş Arabası Ekibi, Belçika’dan Başarıyla Döndü

güneş arabası

Zorlu Enerji’nin yeni nesil teknoloji markası ZES’in desteklediği İTÜ ZES Güneş Arabası Ekibi, Belçika’daki eski F1 pisti Circuit Zolder’da katıldığı solar arabaları yarışı iLumen European Solar Challenge’de ilk üçe girmeyi başardı.

Zorlu Enerji’nin ZES’le (Zorlu Energy Solutions) desteklediği İTÜ ZES Güneş Arabası Ekibi (İTÜ ZES GAE) Avrupa Güneş Arabaları Yarışması’na (iLumen European Solar Challenge) katıldı. İTÜ ZES Güneş Arabası Ekibi, Belçika’daki eski F1 Pisti Circuit Zolder’da, 17-18 Eylül tarihleri arasında gerçekleşen Avrupa Güneş Arabaları Yarışması’nın 24 Saat Etabı’nda yarışmanın üçüncüsü oldu. European Solar Challenge yarışında derece almayı başaran ekip, yeni hedefini Bridgestone World Solar Challenge 2023 olarak belirledi. Ekip, 2023 yılında Avusturalya’da Bridgestone World Solar Challenge’da da dereceye girerek, ülkesine büyük bir gurur yaşatmayı hedefliyor.

 “Daha İyi Bir Dünya Mümkün” Mesajı

İTÜ ZES Güneş Arabası Ekibi Danışmanı Dr. Öğretim Üyesi Alper Tolga Çalık, Avrupa Güneş Arabaları Yarışması öncesi ve sırasında yaşananları şöyle anlattı: “Yarışma öncesi gelecek nesillere daha iyi bir dünyanın mümkün olduğu mesajını vermek amacıyla ARIBA ZES X ile katıldığımız büyük tur bizim için güzel bir motivasyon kaynağı oldu. Avrupa Güneş Arabaları Yarışması’nda elde ettiğimiz başarıda büyük bir rolü olduğunu düşünüyoruz” dedi.

257 Tur ile En Çok Tur Atan Üçüncü Ekip

Çalık konuşmasına şu şekilde devam etti: “Geçtiğimiz yıl Zorlu Enerji sponsorluğunda imal ettiğimiz ARIBA ZES X’i yaptığımız bir yıllık geliştirmeler ve bütün teknik kontroller sonrasında yarışa hazır hale getirdik. 17 Eylül 2022 sabahı İTÜ ZES Güneş Arabası Ekibi büyük bir yarış heyecanı ile uyandı. 24 Saat’lik Yarış Etabı geleneksel pilot koşuşu ile başladı. Yarış başlangıcından itibaren pit alanına üç kez teknik kontrol ve iki kez cam silme için toplam beş kez giren ARIBA ZES X, sadece 47 dakika pitte kalma başarısı gösterdi. Üç kez 1 saatlik şarj hakkı verilen yarışmada üç kez şarja girip toplam 155 dakika şarj alanında kalındı.”

Çalık şunları söyledi: “Yoğun yağış altında geçen yarışmada pist şartlarına uygun lastik seçimini yapan ekip bu stratejik hamle sayesinde birçok ekibin önüne geçip etabı üst sıralarda sürdürdü. İTÜ ZES Güneş Arabası Ekibi, yarışmayı 257 tur ile en çok tur atan üçüncü ekip olarak tamamladı ve ülkemize büyük gurur yaşattı. Üniversitemize bu haklı gururu yaşatan ekibimize ve ekibimizi bu yolda yalnız bırakmayan ve bize en başından bu yana inanan Zorlu Enerji’ye teşekkür ediyorum.”

“Güneş Enerjisi ve Fark Yaratan Çözümlere Odaklanıyoruz”

Zorlu Solar ve Yurt Dışı Yatırımlar Direktörü Evren Evcit, Zorlu Enerji’nin Akıllı Hayat 2030 sürdürülebilirlik yaklaşımı doğrultusunda tamamen yenilenebilir ve temiz kaynaklara dayalı, yeni nesil akıllı teknolojilerle şekillenen Ar-Ge ve inovasyon temelli faaliyetlere yatırım yaparak ve daha iyi bir dünyanın inşasına katkı sağlamayı sürdüreceğini belirtti.

Evcit, “Her şeyden önce İTÜ ZES Güneş Arabası Ekibi’ni elde ettiği bu büyük başarı ve ülkemize yaşattığı büyük gurur için tebrik ediyorum. Zorlu Enerji olarak, yaşanan bu büyük gurur da bizim de payımızın olduğunu görmek ne kadar doğru yolda olduğumuzu görmemiz açısından son derece anlamlı oldu” dedi.

Evcit şöyle konuştu: “Geçtiğimiz yıl üretimine başlayarak ZES markamız ile buluşturduğumuz güneş enerjisi modüllerimizle, güneş enerjisi ve fark yaratan çözümlere odaklanıyoruz. Türkiye’de güneş enerjisi uygulamalarının gelişmesi ve bir güneş enerjisi ekosistemi oluşturulmasını da kendimize misyon edindik. Daha iyi bir yaşam hayalimizin gerçekleştirilmesinde güneş enerjisinin rolünün büyük olduğunu düşünüyoruz. Zorlu Enerji olarak bu doğrultuda başta çatılara güneş paneli kurulumu olmak üzere güneş enerjisi sistemlerine yatırım yapıyoruz. Bu alanda gençlerimizin geliştirdiği bilimsel projeleri desteklemeyi önemli buluyoruz. Daha iyi bir dünyanın inşasını ancak onlarla birlikte kurabileceğimize inanıyoruz.  İTÜ ZES Güneş Arabası Ekibi’nin başarılarının devamını diliyorum. Eminim ki büyük hedefleri olan 2023 Avusturalya World Solar Challenge’da da önemli başarılara imza atacaklar.”

About Post Author