Ekonomi

Kadın Girişimcilere Deprem Sonrası Destek

kadın girişimciler

BM Kalkınma Programı, Türkiye’de deprem sonrası ekonomik toparlanmayı hızlandırmak adına kadın girişimcilere destek veriyor.

BM Kalkınma Programı (UNEP), 6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli depremde onbinlerce insanın hayatını kaybetmesinin ardından bölgenin yeniden kalkınması amacıyla çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda sağlanan hibe desteği Kahramanmaraş ilinde kadın girişimciler tarafından yönetilen 257 işletmenin yeniden faaliyete başlaması veya faaliyetlerini genişletmesini sağladı.

Depremde ağır yıkıma uğrayan Kahramanmaraş ilinde restoran, mağaza, tekstil firması ve eczaneler dahil olmak üzere kadınların yönettiği 257 işletme, UNDP’nin sağladığı ortalama 2.000 ABD Doları nakit hibeyle faaliyetlerini yeniden başlattı veya genişletti. Türkiye’nin güneyinde 11 ilde büyük yıkım yaratan depremlerden dokuz ay sonra, UNDP ve Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO), yarım milyon insan için ekonomik faaliyetlerin eski haline getirilmesinde hayati önem taşıyan mal ve hizmetleri sunmak üzere işletmelerini yeniden faaliyete geçiren kadın girişimcilerin başarılarını kutlamak amacıyla bir araya geldi.

Kadınların Desteklenmesi Önemli

Yüzlerce yerel iş insanının ve İsveç Ankara Büyükelçiliği’nden bir heyetin katıldığı etkinlikte konuşan UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi Louisa Vinton “Bu hibe programı, mali destek sağlamanın ötesinde, kadın girişimciler arasında topluluk ve dayanışma duygusunu güçlendirmeyi hedefliyor. Kadınların yönettiği işletmelerin desteklenmesi, bölgenin sürdürülebilir toparlanması ve ekonomik kalkınması için kritik önem taşıyor, ve bizler de UNDP olarak desteğimizi sürdürmeye kararlıyız.” dedi.

UNDP’nin erken toparlanma faaliyetlerinin bir parçası olan bu ortak girişim, en ağır yıkıma uğrayan dört ilden biri olan Kahramanmaraş’ta kadınların yönettiği 257 işletmeye toplam 550.000 ABD Doları mali destek sağladı. Hibe başvurusu, kadınların yönettiği ve azami 10 kişi çalıştıran işletmelere açıktı ve Ağustos başlarında 35.000 TL (1.300 ABD Doları) ila 200.000 TL (7.400 ABD Doları) arasında değişen miktarlarda hibe dağıtıldı. Hibeden yararlananlar arasında küçük imalat firmaları, mağazalar, restoranlar, eczaneler ve güzellik salonlarının yanı sıra mali müşavirler, emlakçılar, hukuk büroları ve hizmet danışmanları da yer aldı.

KMTSO Başkan Yardımcısı Hikmet Gümüşer “Etkinlik, olumsuz koşullar karşısında güçlü ve azimli duran kadın girişimcilerin adanmışlık ve kararlılığını ortaya koyuyor. Onların başarılarını gördükçe gurur duyuyoruz ve daha kapsamlı bir toparlanmanın kıvılcımı olmasını diliyoruz.” dedi.

Kahramanmaraş’ta kadın girişimcilere yönelik hibe programı, depremden etkilenen 11 ilin tamamını kapsayan, 10 milyon ABD Doları bütçeli daha büyük bir UNDP hibe programının ilk aşamasını oluşturuyor. UNDP, şu ana kadar alınan toplam 22.824 başvuruyu değerlendirerek, Kasım ortasına kadar yaklaşık 4.500 küçük işletmeye hibe dağıtmayı planlıyor.

About Post Author