İklim

Kolombiya’daki Orman Talanı Ekosistemde Telafisi Olmayan Zararlara Yol Açıyor

orman

Kolombiya’nın Caqueta yönetim bölgesinde son beş yılda 210 bin 880 hektarlık orman, sığır yetiştiriciliğine alan açmak amacıyla yasa dışı şekilde yok edildi. Çevre Bakanlığı’na göre ülkede yapılan kereste ticaretinin %47’si yasa dışı ağaç kesiminden sağlanıyor. Öte yandan para karşılığı kesilen ağaçların yetişmesinin 80 ila 100 yılı bulduğu biliniyor.   

Kolombiya’nın Caqueta yönetim bölgesinde son beş yılda 210 bin 880 hektarlık orman, sığır yetiştiriciliğine alan açmak amacıyla yasa dışı şekilde yok edildi. AA’nın haberine göre, uzun yıllar devletle Kolombiya Devrimci Silahlı Kuvvetleri (FARC) arasında yoğun çatışmaların yaşandığı bölge, Kasım 2016’da barış anlaşması imzalanmasının ardından çevresel sorunlarla karşı karşıya kaldı. 

FARC üyelerinin bölgeyi terk etmesinin ardından büyükbaş ticareti yapmak isteyen yerleşimciler, sığırlarına alan açmak için ormanları yakıyor. Silahlı gruplar ise otorite boşluğundan yararlanarak silah satın almak için ağaçları kesip satıyor. Çevre Bakanlığına göre ülkede yapılan kereste ticaretinin %47’si, yasa dışı ağaç kesiminden sağlanıyor.

Talan Durdurulamıyor

Caqueta’ya bağlı San Vicente del Caguan ve Cartagena del Chaira kasabalarında, FARC’ın silah bırakmasıyla ortaya çıkan çok sayıda silahlı grubun bölge halkını tehdit ettikten sonra arazileri düşük bedellerle satın alarak ormanları talan ettiği haberleri basına yansıyor. Yanı sıra ülkede devletin güvenlik tedbirlerinin ve denetimlerinin yetersiz olması nedeniyle de orman arazilerinin talan edilmesi durdurulamıyor.

Yapılan araştırmalara göre Caqueta yönetim bölgesinde son beş yılda 210 bin 880 hektarlık ormanda ağaçlar, sığır yetiştiriciliğine alan açmak için kesildi. Yerel lider Oswaldo Zafirecudo Kuyoteca, yetişmesi 80-100 yıl süren ağaçların belli bir miktar para karşılığında kesildiğini söyledi. Kuyoteca, silahlı grupların tehdit ve baskıları nedeniyle ata yurtlarını terk etmeye zorlandıklarını ve hükümetten yardım beklediklerini dile getirdi.

“Bölgedeki Yeşil Alan 50-70 Yılda Yok Olabilir”

Kolombiya’nın bir orman ülkesi olduğunu belirten Orman ve Karbon İzleme Sistemi Başkanı Ederson Carera, “Bu ülke topraklarının yarısından fazlası yani 60 milyon hektarı orman alanı” dedi. Carera ayrıca, Choca bölgesinde 10 bin 46 hektarlık alanın, Amazon’da 60 bin 373 hektar, Antioquia’da 20 bin 582 hektar ve Kuzey Santander’de ise 4 bin 92 hektar alanın tahrip edildiğini açıkladı.

Amazon Üniversitesinden Prof. Dr. Jorge Pulecio, Yeşil Çevre dergisine yaptığı değerlendirmede, Caqueta’daki orman alanının sığır yetiştiriciliği için uygun olmadığını, bu faaliyetlerin ekosistemde telafisi olmayan zararlara yol açtığını aktardı. Pulecio, ağaçların kesilmesinin bu hızla gittiği takdirde bölgedeki yeşil alanın 50 ila 70 yılda yok olabileceği uyarısında bulundu.

About Post Author