İklim

Konya Ovası’nda Açılan Obruklar Yaşamı Tehdit Ediyor

Konya Ovası’nda, bu yılın ilk dokuz ayında 16 obruk oluştuğu öğrenildi. Yer altında zamanla çözünen kireç taşlarının boşluk oluşturması ve zeminin çökmesiyle oluşan obruklar, yaşamı tehdit etmeye başladı. Geçen yıl ile bu yıl arasında yer altı sularında asgari 10 metrelik bir düşüm olduğunu belirten uzmanlar, havza içerisinde yer altı su seviyesinin düşmeye devam etmesinin obruk oluşumunu tetiklediğine vurgu yaptı.

Konya Ovası’nda, yer altında zamanla çözünen kireç taşlarının boşluk oluşturması ve zeminin çökmesiyle 2022 yılının ilk dokuz ayında 16 obruk oluştu.

Konya Teknik Üniversitesi (KTÜN) Obruk Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Fetullah Arık, yıllara göre obruk oluşumu sayısının değişkenlik gösterdiğini belirterek, “Bunların bir bölümü Karapınar bölgesinde bir bölümü de daha kuzeyde, Cihanbeyli, Sarayönü, Kulu ve Yunak ilçelerinde oluştu. Bu yıl 16 obruk oluştu. AFAD ile yürüttüğümüz çalışma kapsamında daha önce oluşmuş ve envantere girmemiş olan obrukları da kayıt altına alıyoruz. Obruk sayısının 2,600 civarı olduğunu söyleyebiliriz” dedi. 

“İklimsel Afet Yaşıyoruz”

Obruk oluşumunun temel nedenlerinin önlenemeyeceğini söyleyen Arık, jeolojik faktörler ve yer altı sularının azalması ile kuraklığın da obruk oluşumunda etkili olduğunu ifade etti. Obrukların sıklıkla görüldüğü Karapınar’da yoğun şekilde yer altı su kullanımı olduğuna dikkat çeken Arık şunları söyledi: “İklimsel afet yaşıyoruz. Burada çok su tüketen bitkilerin üretimi devam ediyor. Suya talep çok fazla. Hem yağış azlığı hem de suyun fazlaca kullanılmış olması yer altı su seviyesindeki oynamaları artırıyor. Geçtiğimiz yılla bu yıl arasında yer altı sularında asgari 10 metrelik bir düşüm var. Havza içerisinde yer altı su seviyesi düşmeye devam ediyor. Bu da tabi ki obruk oluşumunu tetikliyor.”

“İnsan Hayatı ve Canlı Yaşamı için Tehdit Haline Geldi”

Arık, obrukların 2000’li yıllardan önce daha yüksek kotlarda oluştuğunu belirterek “O zaman yer altı seviyesi daha yüksekti. Tarımsal alanlarda, yerleşim yerlerinde, önemli kara ve demir yollarının yanında, enerji nakil hatlarının olduğu bölgede obruklar oluşuyor. Artık yerleşim alanlarının içinde de oluşmaya başladı. Evlere, yapılara zarar verebiliyor. Hatta Karapınar bölgesinde bir camiye de zarar verdi. Dolayısıyla artık insan hayatı ve canlı yaşamı için tehdit haline geldi” diye konuştu.

“Bu Yıl Kuyuda Su 8 Metre Daha Çekildi”

Bölgede çiftçilik yapan Kadir Gümüşsoy adlı bir yurttaş da tarım arazilerinde oluşan obrukların korkuttuğunu dile getirdi. Bölgede yer altı su kaynağıyla tarımsal üretim yaptıklarından söz eden Gümüşsoy, “Ne zaman olacağını bilemediğimiz için tarlaya endişeli geliyoruz. Kapalı havzada su kaynağı yok. Yer altı suyu da azalıyor. Bu yıl kuyuda su 8 metre daha çekildi. Teşviklerle az su tüketen bitkiler yetiştirmek isteriz” dedi.

About Post Author