Biyoçeşitlilik

Kuşların Yaşam Haklarını Savunanlar Bu Festivalde Buluştu!

flamingo

Kuş gözlemcileri, bilim insanları, doğa koruma mücadelesi veren ve kuşlara meraklı doğaseverlerin bir araya geldikleri Flamingo Festivali’nde, Gediz Deltası’nın binlerce canlıya yaşam ortamı sunduğu hatırlatılarak kuşların yaşam hakları savunuldu.

Flamingo Festivali ve 20. Türkiye Kuş Konferansı, Doğa Derneği ve İzmir Büyükşehir Belediyesi koordinasyonunda İzmir’de gerçekleşti. Festival ve konferansta Slovenya, Kazakistan, Fransa, Bulgaristan ve Türkiye’nin çeşitli illerinden kuş gözlemcileri, bilim insanları, doğa koruma mücadelesi veren ve kuşlara meraklı doğaseverler bir araya geldi. Festival, 20. Türkiye Kuş Konferansı ile başlayıp üç gün boyunca Flamingo Yolu Tekne Turu, Flamingo Yolu Otobüs Turu, Agora Minör konseri, dans gösterileri, gölge oyunu ve uçurtma şenliği gibi etkinliklerle tamamlandı.

Flamingo ve turna kuşlarının kültürlere olan etkisinin anlatıldığı İki Kuş İki Dans performansı Mavişehir Balıkçı Barınağı yanındaki festival alanında gerçekleşti. Flamenko ve semahın iç içe geçtiği gösteri, kuşların farklı kültürlere olan etkisini ve sınır tanımayan yaşamlarını anlattı. Festivalde sahne Agora Minör grubu, göç yolculuklarının hikayelerini müzikleriyle bir arada sundu.

Gediz Deltası Binlerce Canlının Yaşam Ortamı

Festival süresince ücretsiz gerçekleşen Flamingo Yolu tekne ve otobüs turlarıyla, flamingoların ve Gediz Deltası canlılarının yaşamına yakından tanıklık edildi. Gediz Deltası barındırdığı farklı habitatlar sayesinde binlerce canlıya yaşam ortamı sunduğu için uluslararası öneme sahip nadir sulak alanlardan biri olarak koruma altında. Flamingo Dünya nüfusunun yaklaşık %10’una yaşam alanı sunan İzmir’in Gediz Deltası aynı zamanda Türkiye’de kaydedilen yaklaşık 500 kuş türünden 300’ünün de yaşam alanı.

Festivalin son gününde çocuk oyunları, gölge oyunu gösterisi ve uçurtma şenliği düzenlendi. İzmir semaları flamingolu uçurtmalarla rengarenk oldu. Etkinlikte çocuklar hem Gediz Deltası’nın flamingolarını tanıdı hem de gönüllerince eğlendi.

Konferans Önder Cırık Anısına Gerçekleşti

Flamingo Festivali ve 20. Türkiye Kuş Konferansı açılışında konuşan Doğa Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dicle Tuba Kılıç ‘‘İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle bu sene hem Flamingo Festivali hem 20. Türkiye Kuş Konferansı’nı İzmir’in Gediz Deltası’nda gerçekleştiriyoruz. Konferans, 6 Şubat 2023 Depremi’nde yaşamını yitiren, uzun yıllar doğanın korunması için çalışmış Önder Cırık’ın anısına gerçekleşiyor” dedi ve ekledi: “Bu yıl Konferansı Flamingo Festivali ile birleştirerek farklı katılımcıları bir araya getirmeye çalıştık. Kuşlar, bilimsel çalışmalardan çok daha önce kültürümüzde ve sanatta yer alıyordu. Bu nedenle, bilim, sanat ve sivil toplum çalışmalarını aynı etkinlikte buluşturmak istedik. Kuşların yaşam hakkını birlikte savunmak için bir araya geldiğimiz herkese teşekkür ederiz.”

About Post Author