İklim

LFCA, Global İklim Kampanyasında 24 Milyon Kişiye Ulaştı

Dünyanın dört bir yanından şirketlerin dijital endüstriyi karbonsuzlaştırmak amacıyla bir araya geldiği kuruluş LFCA (Leaders for Climate Action – İklim Eylemi için Liderler), Dünya Günü’nü kapsayan 19-25 Nisan haftasında 24 milyondan fazla kişiye ulaştığını duyurdu.

2019 yılında Berlin Startup ekosisteminin kurucuları, iklim değişikliğine karşı savaşta somut adımlar atmak ve sektörlerini karbonsuzlaştırarak diğer endüstrilere örnek olmak amacıyla bir araya geldi ve iklim krizine karşı güçlü önlemler almaya teşvik eden kâr amacı gütmeyen İklim Eylemi için Liderler (Leaders for Climate Action – LFCA) girişimini kurdular. LFCA dünyada 1400 ve Türkiye’de 140 üyesiyle geniş bir ağa sahip.

Kampanyaya katılan şirketlerin, karbon-nötr olan ya da operasyonel düzeyde yıl sonuna kadar karbon-nötr olmayı taahhüt etmiş ve 2021’in geri kalanı için net bir iklim koruma stratejisine sahip olduğu duyurulan açıklamada, aynı zamanda bu şirketlerin tüm faaliyetlerini halka açık ve şeffaf bir şekilde açıklama taahhüdü verdikleri ifade edildi.

Yalnızca katılımcı şirketlerin web sitelerinde ve uygulamalarında Time For Climate Action kampanyasına yer vermesiyle 13 milyon kişinin kampanyaya erişim sağladığı duyuruldu. Birçok şirket kendi web sitelerinde eğitim materyalleri paylaştı veya Dünya Haftası boyunca seminerlere ev sahipliği yaptığı bildirilirken kampanya süresince toplam 62 bin 424 kişi iklim eylemi tartışmalarına katıldığı ve sürdürülebilir iş yaklaşımları hakkında bilgi aldığı ifade edildi.

Tüm katılımcı şirketler, sosyal medyalarında yayınladıkları Time for Climate Action içeriklerini 4.7 milyon kullanıcıya yaydıkları duyuruldu. Kampanyanın resmi hashtagleri #TimeForClimateAction ve #5minsForThePlanet, sosyal medyada hafta boyunca 10 binden fazla gönderide kullanıldığı influencer desteğinin de etkisiyle toplamda 6,5 milyondan fazla kişiye ulaşıldığı belirtildi.

Açıklamada, kampanyaya bir diğer önemli katkının ise katılımcı firmaların birçoğu tarafından gönderilen haber bültenleriyle olduğu dile getirildi. İklim eylemiyle ilgili genel bilgiler, şirkete özel katkılar ve gezegene yardım etme hedeflerine kadar çeşitlilik gösteren bültenlerde toplamda 2.8 milyon kullanıcıya ulaşıldığı duyuruldu.

LFCA Türkiye kurucusu Yvonne Rosenbaum-Afra, kampanya hakkında, “İklim krizinin insanlığın karşı karşıya olduğu en acil sorun olmaya devam ettiğini hiçbir zaman unutmuyoruz. Umut verici bir başlangıçla başarılı sonuçlar alan bu iklim kampanyasını; daha fazla farkındalık yaratmak, sürdürülebilirliği günlük hayatımızda daha fazla uygulamak, özel ve iş ağlarımızda yayılmasını artırmak için çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz” diyerek görüşlerini belirtti.

Kampanyaya Türkiye’den Figopara, Commencis, Inveon, 212 Capital, Related digital, Wingie Enuygun Group, Musixen, Revo Capital, Tmob, Lidio gibi şirketler katılırken, globalde Universal Music, Spotify, Ecosia, Delivery Hero gibi global şirketler de kampanyada yer aldığı ve destek sağladığı ifade edildi.

About Post Author