#ekoIQ İklim Libya’da Sel Felaketi: Can Kaybı Artıyor, Binlerce Kişi Kayıp
İklim

Libya’da Sel Felaketi: Can Kaybı Artıyor, Binlerce Kişi Kayıp

libya

Libya’nın doğusunda yaşanan sel felaketinde hayatını kaybedenlerin sayısı artıyor. Yetkililer yağış miktarını “40 yılın en yükseği” olarak nitelendirirken binlerce kişi hâlâ kayıp. Ulaşılan son bilgilere göre Derne kentinde selde ölenlerin sayısı 6 binin üzerine çıktı. Birleşmiş Milletler ise sel felaketi nedeniyle 30 binden fazla kişinin yerinden edildiğini açıkladı.

Orta Akdeniz’de etkili olan ve 10 Eylül’de Libya’nın doğusunu vuran “Daniel” fırtınası; Bingazi, Beyda, Merc, Suse ve Derne kentlerinde sel felaketine neden oldu. Ülkenin resmi haber ajansının bildirdiğine göre, Derne kentinde selde ölenlerin sayısı 6 binin üzerine çıktı, binlerce kişi ise hâlâ kayıp.

Hayatını Kaybedenlerin Sayısının İki Katına Çıkmasından Endişe Ediliyor

Libya’nın doğusundaki yönetimin Sivil Havacılık Bakanı Hichem Abu Chkiouat, Reuters’a verdiği demeçte ölü sayısının iki katına çıkabileceğini söyledi.

Libya resmi haber ajansı LANA, Derne kentinde selde ölenlerin sayısının 5 bin 300’e çıktığını, binlerce kişinin de kayıp olduğunu duyurdu. Birleşmiş Milletler, sel felaketi nedeniyle 30 binden fazla kişinin yerinden edildiğini açıkladı.

Libya’da Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe ülkede yaşanan sel felaketinde hayatını kaybedenler için üç günlük yas ilan edildiğini duyurmuştu. Libya’nın doğusundaki yetkililer fırtına nedeniyle tüm kamu ve özel eğitim kurumlarında derslere ara verilmesi, dükkanların kapatılması ve sokağa çıkma yasağını içeren bir dizi önlem almıştı.

40 Yılı Aşkın Süredir En Yüksek Yağış Miktarı Kaydedildi

Libya’da Ulusal Birlik Hükümeti Sözcüsü Muhammed Hammude ise ülkenin doğu bölgelerindeki yağış miktarının 40 yıldan uzun süredir kaydedilen en yüksek yağış miktarı olduğunu ifade etti. Hammude, meteoroloji verilerinin Cebel el-Ahdar bölgelerinde kaydedilen yağış miktarının yaklaşık 400 milimetreyi gösterdiğini ve bu miktarın Libya’da 40 yıldan uzun süredir kaydedilen en yüksek yağış miktarı olduğunu dile getirdi.

About Post Author