Kültür

Masal Festivalinde Tehlike Altındaki Dillerin Sesi Duyulacak

Tehlike Altındaki Diller Masal Festivali, bulunduğu ülke topraklarında, UNESCO tarafından tehlike altında olduğu tespit edilen bütün dillerin konuşurlarını ve masallarını bir araya getiriyor.

Avrupa Birliği mali desteği ile Laz-Çerkes Sivil Toplum Ağı projesi kapsamında düzenlenen “Tehlike Altındaki Diller Masal Festivali” 4-5 Haziran  tarihlerinde, Kadıköy Belediyesi Yeldeğirmeni SANAT’ta gerçekleşecek.

“Tehlike Altındaki Diller Masal Festivali” bulunduğu ülke topraklarında, UNESCO tarafından tehlike altında olduğu tespit edilen bütün dillerin konuşurlarını ve masallarını bir araya getirmesiyle dünyada yapılan ilk masal festivali olma özelliğini taşıyor. Festivalin genel yönetmenliğini İsmail Avcı Bucaklişi, sanat yönetmenliğini Turna Sümeyye Anıl yapıyor.

Festivalde UNESCO tarafından tehlike altında olduğu tespit edilen Türkiye’deki dillerin tamamında masal dinletileri olacak. Bu yönüyle dünyada bir ilk olma özelliği taşıyan festivalde, tehlikede bulunan 14 dilin konuşurları tarafından anlatılacak masalların yanı sıra Özcan Geçer “anadili temalı sergi” ile, Peradi Ensemble tehlike altındaki dillerde seslendirecekleri şarkılarla; Alevi-Dersim müziği araştırmacı ve icracısı Kemal Kahraman “Sözlü Hafızada Şahmaran,” Hıdır Eren “Zaza Masalları,” Hikmet Akçiçek “Hemşin Masalları,” İsmail Avcı Bucaklişi ise “Laz Masalları” üzerine söyleşilerle yer alacak.

Festivalle birlikte, UNESCO’nun tespitlerine göre Türkiye’de bulunan 14 yok olmaya yüz tutmuş dilin sesi dünyaya duyurulacak ve bu dillerdeki masalların dokümantasyonu yapılacak. Lazca, Çerkezce, Pomakça, Zazaca, Batı Ermenicesi, Suryoyo, Gürcüce, Abhazca/Abazaca, Karadeniz Rumcası (Romeika), Romanes, Surayt, Gagauzca, Hemşince, Judeo Espanyol(Ladino) Türkiye’de yok olmaya yüz tutmuş bu 14 dildeki masal anlatımlarıyla bir gün yaşanacak.

Ücretsiz ve yetişkinlere yönelik olacak festival, Kadıköy Belediyesi Yeldeğirmeni SANAT’ın mekan desteği ile gerçekleşecek.

About Post Author