Biyoçeşitlilik

Mercanların Yaşam Döngüsü Belgeleniyor

Dünya ölçeğindeki toplulukların mercan resiflerini yeniden canlandırma çabalarına destek olmak amacıyla Canon ile Londra Morden’deki Coral Spawning Lab arasında bir işbirliği hayata geçti. Derby Üniversitesi’nde su biyolojisi profesörü olan Dr. Michael Sweet, “Küresel mercan resiflerini kurtarmak için muhtemelen en fazla sekiz senemiz var. Eğer o zamana kadar büyük bir etki yaratamazsak muhtemelen çok geç olacak” değerlendirmesinde bulundu.  

Canon, dünya ölçeğindeki toplulukların mercan resiflerini yeniden canlandırma çabalarına destek olma amacıyla Londra Morden’deki Coral Spawning Lab ile bir işbirliğine başladı. Ortaklık ile bir grup araştırmacı, mercanların yaşam döngülerini daha detaylı incelemek ve anlamak üzere tamamen kapalı bir sistem içinde dünyanın ilk öngörülebilir mercan üremesi yayınını gerçekleştirdi.

İklim Değişikliği Mercan Resiflerini Tehdit Ediyor

Birleşmiş Milletler’e göre mercan resifleri; turizm geliri elde etmek, hayat kurtaran ilaçlara ham madde sağlamak ve gıda güvenliğini temin etmek üzere yılda yaklaşık 2,7 trilyon dolarlık bir hizmet değeri oluşturuyor. Ancak mercan resifleri, sahip oldukları muazzam değere rağmen iklim değişikliğinin zararlı etkileri nedeniyle ciddi tehdit altında. Üstelik sıcaklıkların sanayileşme öncesi seviyelerin üzerine çıkması durumunda resiflerin %70-90 oranında azalabileceği uyarısı veriliyor. Mercan resiflerinin yok olmasının dünyamızın ekosistemi açısından yıkıcı sonuçları olabileceği öngörülüyor.

Araştırma Açık Kaynak Yürütülecek

Canon, fotoğraf makineleri ve lensleri de dahil olmak üzere araştırma grubuna görüntüleme ekipmanları sağlıyor. Görüntüleme araçları, araştırmacıları mercan “yavrularının” büyüme sürecini takip etmelerini, farklı embriyolojik aşamaları belgelemelerini, büyümenin diğer önemli göstergelerinin yanı sıra ölüm oranlarını da takip etmelerini sağlıyor. Ayrıca araştırma ekibi, mercanın yaşam döngüsünün dünyanın dört bir yanındaki resiflerin kurtarılmasında nasıl bir rol oynadığını doğru bir şekilde belgeleyebiliyor.

Açık kaynak yürütülecek olan araştırma, resiflerin gelecek nesiller boyunca hayatta kalmasını sağlamak için yerel toplulukların araştırmanın gözlem ve bilgilerinden yararlanmasını hedefliyor.

“Küresel Mercan Resiflerini Kurtarmak için En Fazla Sekiz Senemiz Var”

Coral Spawning Lab’in Kurucu Ortağı ve Derby Üniversitesi’nde su biyolojisi profesörü olan Dr. Michael Sweet, “Laboratuvarda doğayı taklit etmeye çalışıyoruz ancak çok daha kontrollü bir ortamda çalışıyoruz. Suyun akış hızlarını, mercanların beslenme rejimlerini, aydınlatmanın şiddetini neyin işe yarayıp neyin yaramadığını değerlendiriyoruz” dedi.

Dr. Sweet, “Küresel mercan resiflerini kurtarmak için muhtemelen en fazla sekiz senemiz var. Eğer o zamana kadar büyük bir etki yaratamazsak muhtemelen çok geç olacak” uyarısında bulundu.

Canon EMEA, Sürdürülebilirlik ve Kamu İlişkileri Direktörü Peter Bragg ise projenin şirketlerin küresel biyoçeşitliliğin korunmasına nasıl aktif olarak katılabileceklerinin harika bir örneği olduğunu söyledi.

About Post Author