Özel Sektör

Moda Sektöründen Çevre Dostu Bir Yaklaşım: “Geleceği Yeşil Gör”

Günümüzde ihtiyacın çok üzerinde kıyafet satın alındığını ve ürünlerin kullanım süresinin giderek kısaldığını belirten Sneaks Up CEO’su Mustafa Ünal, uygun fiyatlı olduğu için tercih edilen düşük kaliteli ürünlerin ise tekstil atıklarının artmasına ve doğal kaynakların tükenmesine yol açtığını söyledi. Markalarının sürdürülebilirlik çalışmalarını anlatan Ünal, TEMA Vakfı ile birlikte yürüttükleri “Geleceği Yeşil Gör” projesi hakkında da bilgi verdi.

Elif YAŞAR ÖZYÜREK

Bir yaklaşım olarak sürdürülebilir modayı nasıl tanımlarsınız? Bir moda ürünü nasıl çevre dostu olabilir?

Sürdürülebilirlik, en basit tanımıyla gezegenimizi korumak ve gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmak için hemen hemen her alanda benimsememiz gereken bir yaklaşım. Özellikle moda, günümüzde sürdürülebilirliğin önem kazandığı bir alan haline geldi. Tekstil markaları ve çeşitliliği geçmiş yıllara göre büyük bir artış gösterdiği için günümüzde ihtiyacın çok üzerinde kıyafet satın alınıyor ve ürünlerin kullanım süresi giderek kısalıyor. Özellikle sırf uygun fiyatlı olduğu için tercih edilen düşük kaliteli ürünler, tekstil atıklarının artmasına ve doğal kaynakların tükenmesine neden oluyor.

Bir moda ürününün “sürdürülebilir” kabul edilebilmesi için üretiminde geri dönüştürülmüş malzemeler kullanılması, su tüketimini minimum seviyede tutması; havaya, toprağa ve doğaya zarar vermeyecek bir yaklaşımla üretilmesi gerekiyor. Elbette, yalnızca bununla da sınırlı değil. Sürdürülebilir moda çok daha bütünsel bakılması gereken bir kavram. Örneğin trendler her sezon değişse de bir moda ürünü veya yeni bir koleksiyon yaratılırken modası geçmeyen zamansız parçalar kullanılması çevre dostu bir yaklaşımdır. Dolayısıyla sürdürülebilir moda, yalnızca çevreye zarar vermeden ürünler üretmekle kalmayıp aynı zamanda tüketici alışkanlıklarını da değiştirmeyi hedefler. Bu da daha az ve daha bilinçli tüketimi, ürünleri daha uzun süre kullanmayı ve modanın çevresel ve sosyal etkilerine karşı genel bir farkındalık yaratmayı sağlar.

Sneaks Up’ın sürdürülebilirlik çalışmalarını öğrenebilir miyiz?

Sneaks Up olarak 2014 yılından bu yana birçok markanın ikonik sneaker, spor giyim ve aksesuar ürünlerini tüketiciyle buluşturan ve tüm süreçlerinde sürdürülebilirliğe önem veren bir spor perakende markasıyız. sneaksup.com ve fiziksel mağazalarımızdaki satış operasyonlarımızı şekillendirirken çevresel etkimizi minimum düzeyde tutmayı ve sürdürülebilir modaya pozitif yönde katkı sağlamayı hedefliyoruz.

Öncelikle operasyonlarımızın çevresel etkisini azaltma ve topluma olumlu yönde katkı sunma hedefimiz doğrultusunda Üner Lojistik’le işbirliği içinde rotalarımızı güncelliyoruz. Net sıfır hedefine doğru attığımız adımları destekleyici nitelikte, mobil uygulamamızda kullanıcılarımıza kişiselleştirilmiş bir deneyim sunuyoruz. Hedefimiz doğrultusunda Sadakat programımız, sürdürülebilirlik vizyonumuzla örtüşüyor. Örneğin Click & Collect teslimat yöntemimizi seçen kullanıcılar, Sneaks Up mağazasında tükenen ürünü başka bir şubeye gitmesine gerek kalmadan satın alabiliyor, satın aldığı ürün evine gönderiliyor. Ya da dilerse internetten satın aldığı ürünün teslimatı mağazadan yapılabiliyor. Karbon ayakizimizi azaltmayı hedeflediğimiz bu uygulamamızı kullanan müşterilerimiz Sadakat programımız çerçevesinde daha fazla token kazanabiliyor.

Operasyonel süreçlerimizde malzeme geridönüşümü yaparak süreç optimizasyonu ile fosil yakıt kullanımımızı azaltmak da oldukça önem verdiğimiz konular arasında yer alıyor. Lojistik operasyonlarımızda yeşil enerji yatırımları yaparak karbon ayakizimizi minimum seviyede tutuyoruz. Şirket araçlarımızı elektrikli araçlarla değiştirmeye başladık. Yakın zamanda tamamını elektrikli veya hibrit araçlarla değiştireceğiz.

Öte yandan geridönüşümlü ve çevre dostu ürün üreten lokal markalarla yaptığımız iş ortaklıkları ile sürdürülebilir ürün ve hizmet üreten markaların koleksiyonlarına mağazalarımızda daha çok yer vererek tüketicimizi teşvik etmiş oluyoruz. Sürdürülebilirlik vizyonumuzun tüm operasyonel süreçlerimizde olduğu gibi iletişim planlarımızda da ön plana çıktığının özellikle altını çizmek isterim. Bu konuda farkındalık yaratmak için dünyaca ünlü markaların sürdürülebilir koleksiyonlarına dikkat çekiyoruz.

Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA) işbirliğiyle başlattığınız “Geleceği Yeşil Gör” projeniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

TEMA ile birlikte yürüttüğümüz “Geleceği Yeşil Gör” projemizin ilk adımlarını 2022 yılında attık. Kırklareli Celaliye Ağaçlandırma Sahasında bir Sneaks Up Hatıra Ormanı oluşturarak daha yeşil bir dünya için Türkiye’nin ağaçlandırılmasına katkı sağlamayı istedik. Projemiz aracılığıyla mağazalarımız, sneaksup.com ve mobil uygulamamız üzerinden satın alınan her bir çevre dostu ürün, bir fidan olarak doğaya geri dönüyor. Satın alınan çevre dostu ürünler, kişiye özel hazırlanan dijital bir fidan sertifikasıyla birlikte teslim ediliyor.

Sneaks Up ile projenin paydaşı TEMA Vakfı’nın kesişme noktaları neler oldu? İşbirliğiniz nasıl başladı ve nasıl devam ediyor?

Sneaks Up’ın sürdürülebilir bir geleceğin kapsayıcı olması gerektiği yönündeki farkındalığı, TEMA Vakfı’nın “daha yeşil bir Türkiye” misyonuyla örtüştüğü için bu ortak hedef, projemizin ana kesişim noktası oldu. “Geleceği Yeşil Gör” projemizle 2025 yılının sonuna kadar web sitesi ve iletişim çalışmalarımız aracılığıyla toplam 8,5 milyon kişiye ulaşmayı ve çevre dostu ürün tercihleri sayesinde en az 40 bin fidan sayısına varmayı hedefliyoruz. Projemiz kapsamında müşterilerimizin satın aldığı çevre dostu Sneaks Up ürünleri, fidan bağışına dönüşerek gezegenimizi daha yeşil, daha temiz ve daha yaşanabilir hale getirmeye devam edecek.

Bu yazı, ekoIQ’nun 111. sayısında yayımlanmıştır. Dergiye buradan ulaşabilirsiniz.

About Post Author