Biyoçeşitlilik

On Binlerce Atı Helikopterle Katletmek İstiyorlar

Avustralya ulusal kimliğinin bir parçası olan vahşi atların sayısında son yıllarda büyük bir artış olmasının tabiatta fauna ve flora yaşamını tehlikeye soktuğunu düşünen yetkililer katliamın gerekli olduğunu savunuyor.

Vahşi atlar (Brumbies) ölüm tehlikesiyle karşı karşıya. Avustralyalı yerel yetkililer, ülkenin en büyük milli parklarından birinde bu vahşi atların öldürülmesine yeniden başlanmasını onaylayan bir karara imza attı. Tedbirin fauna ve florayı korumak için gerekli olduğu düşünülüyor ancak aynı zamanda tartışmalara yol açma riski de var. Avustralya’da “brumbies” adı verilen 19.000 civarında yabani at, ülkenin güneydoğusundaki Kosciuszko Milli Parkında yaşıyor. Yeni Güney Galler eyalet yetkilileri bu sayıyı 2027 ortasına kadar üç bine düşürmek istiyor.

Brumbies, Zararlı Kabul Edilen Hayvanlar

Park yetkilileri yabani atları silahlarla veya tuzaklarla yok ediyor veya başka bir yere naklediyor. Ancak Yeni Güney Galler Çevre Bakanı Penny Sharpe’a göre bu önlemler artık yeterli değil. Bakan, “Yerli türler yok olmanın eşiğinde ve tüm ekosistem vahşi atların aşırı sayısı nedeniyle tehdit altında” diye açıklamada bulundu ve ekledi: “Harekete geçmeliyiz”.

Brumbies yetkililer tarafından zararlı hayvanlar olarak kabul ediliyor çünkü toprak erozyonunu artırıyor, bitki örtüsünü öldürüyorlar. Sharpe, “Alınması kolay bir karar değildi, kimse vahşi atları öldürmek istemez” dedi.

Helikopter Katliamı

Helikopter katliamı yöntemi 2000 yılında kısa süreliğine de olsa uygulanmıştı. Üç günde 600’den fazla yabani at öldürülmüştü. Ancak yerel yetkililer daha sonra halkın öfkesi karşısında geri adım attı. İtlafın karşıtları atların Avustralya’nın ulusal kimliğinin bir parçası olduğunu savunuyor.

New South Wales eyaletinin kararını memnuniyetle karşılayan Avustralyalı bir STK olan İstilacı Türler Konseyine göre Avustralya’da 400.000 kadar yabani at bulunuyor. Bu STK’nın sözcüsü Jack Gough, bu Avustralya eyaletindeki brumbies sayısının şu anda yılda %15 ila %18 oranında arttığını, bunun mevcut yok etme yöntemleriyle ortadan kaldırılan atların sayısından çok daha fazla olduğunu belirtti.

About Post Author