Enerji

Orta Doğu ve Kuzey Afrika 2030 Temiz Enerji Hedeflerine Yaklaşıyor

The Global Energy Monitor’un yayımladığı yeni rapor, Arap ülkelerinin üretimlerini beş kat artıran yeni projelerle 2030 temiz enerji hedeflerine ulaşmanın eşiğinde olduğunu ortaya koyuyor. Şebeke ölçeğinde güneş ve rüzgar enerjisi kurulumlarını santral bazında belgeleyen rapora göre, işletmede ve planlama aşamasındaki toplam 73 GW’lık kapasite, Arap Ligi 2030 yenilenebilir enerji hedeflerinin %91’ini oluşturuyor. Bölgedeki ilk üç ülke olan Umman, Fas ve Cezayir tarafından yürütülen 39,7 GW’lık güneş ve rüzgar projeleri, planlanan yeni doğalgaz yakıtlı projelerin dört katından fazla.

The Global Energy Monitor’un yeni çalışmasına göre, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’daki ülkeler, 73 gigawatt’ın (GW) üzerinde yeni şebeke ölçeğinde güneş ve rüzgar enerjisi projeleri planlıyor. Mevcut kapasiteye göre beş kattan fazla bir artış, işletmedeki projelerle birlikte Arap Birliği’nin 2030 yenilenebilir enerji hedeflerinin %91’ini oluşturacak.

39,7 GW’lık Güneş ve Rüzgar Enerjisi Projeleri

Yenilenebilir enerji kapasitesinin zirvesine yönelik bu yarış, bazı ülkelerde fosil yakıt gücünden belirgin bir şekilde uzaklaşıldığını gösteriyor. Bölgedeki ilk üç ülke olan Umman, Fas ve Cezayir tarafından yürütülen 39,7 GW’lık güneş ve rüzgar enerjisi projeleri, planlanan yeni doğalgaz yakıtlı projelerin dört katından fazlasını oluşturuyor.

Umman, yalnızca 0,3 GW’lık doğalgaz yakıtlı ve 0,04 GW’lık petrol yakıtlı santrala sahipken planlama aşamasında veya inşaat halinde 15,3 GW’lık şebeke ölçekli güneş enerjisi projesine sahip. Fas ise önümüzdeki beş yıl içinde, planlanan doğalgaz projeleri kapasitesinin altı katı olan 14,4 GW’lık şebeke ölçekli güneş ve rüzgar projelerini hayata geçirmeyi planlıyor.

Planlanan şebeke ölçeğinde güneş ve rüzgar kapasitesi artışları açısından bölgenin ilk beş ülkesi:
  1. Umman (15.3 GW)
  2. Fas (14.4 GW)
  3. Cezayir (10.0 GW)
  4. Kuveyt (9.6 GW)
  5. Irak (5.8 GW)
İşletmedeki şebeke ölçeğinde güneş ve rüzgar kapasitesi açısından ilk beş ülke:
  1. Mısır (3.5 GW)
  2. Birleşik Arap Emirlikleri (2.6 GW)
  3. Fas (1.9 GW)
  4. Ürdün (1.7 GW)
  5. Suudi Arabistan (0.78 GW)
Yenilenebilir Enerji Patlaması

Planlanan 114 güneş enerjisi projesi ve 45 rüzgar projesinin ölçeği oldukça büyük: Bölgedeki potansiyel güneş enerjisi tesislerinin ortalama boyutu, dünyanın geri kalanındakilerin dört katından fazla ve ortalama rüzgar santrallarının boyutu, dünyanın geri kalanındakilerin bir buçuk katından daha fazla.

Küresel Rüzgar Enerjisi Takipçisi (Global Wind Power Tracker) Proje Müdürü Ingrid Behrsin, “Petrol ekonomisinin merkez üssünde yenilenebilir enerji patlaması şekilleniyor. Bu dönüşüm, dünyanın geri kalanına petrol ve gaz üreten ülkelerin bile yenilenebilir kaynakları benimsediğine dair güçlü bir sinyal göndermeli” dedi. Küresel Güneş Enerjisi Takipçisi (Global Solar Power Tracker) Proje Müdürü Kasandra O’Malia, “Orta Doğu ve Kuzey Afrika, rüzgar ve güneş enerjisi gelişimi için her zaman muazzam bir potansiyele sahipti, ancak bu ülkelerin yenilenebilir enerjiler lehine fosil gazdan kaçındığını ve bu ölçekte olduğunu görmek çok etkileyici” sözlerini söyledi.

About Post Author