Kent

Prof. Dr. Görür: “Deprem Dirençli Kentler Anayasa Konusu Olmalı!”

anayasa

Depremin milyonlarca yıldan bu yana bu topraklarda olduğunu ve olacağını söyleyen Prof. Dr. Naci Görür, yurttaşların yerel seçimler öncesinde adaylardan deprem dirençli kentler talep etmeleri gerektiğini söyledi. Prof. Dr. Görür, “Bizim ülkemizde deprem dirençli kentler bir anayasa konusu olmalı ve ülke bir anlamda iradi şeklinin olaya bakışını değiştirmeli” diye konuştu.

Bir televizyon programında kendine yöneltilen soruları yanıtlayan Prof. Dr. Naci Görür, deprem dirençli kentleri “Deprem geldiği zaman o depremi minimum hasarla atlatan kent” olarak tanımladı. Halk TV’de konuşan Prof. Dr. Görür, “Bizim ülkemizde deprem dirençli kentler bir anayasa konusu olmalı ve ülke bir anlamda iradi şeklinin olaya bakışını değiştirmeli. Yani demeli ki bütün kentler kendini tehdit eden tehlikeyi bilmeli, tehlike gerçekleşince o kente nasıl zarar vereceğini hesaplamalı ve tehlike oluşmadan önlemini almalıdır. Bu sürekli olarak gelişen yeni teknoloji ve anlayışlar olunca onunla beraber ilerleyen bir konu olmalı. Deprem milyonlarca sene önceden beri bu topraklarda oluyor, olacak da. Bu topraklarda kalacaksak bir gecede bu kadar insanımızı telef edemeyiz” dedi.

“15 Senede Bütün Türkiye’yi Deprem Dirençli Hale Getiririz”

Bütün partililerle deprem konusunda konuştuklarını ifade eden Prof. Dr. Görür, “Dinlediler, not aldılar. Ben de bütün partililere açık görüşle yaklaştım. Kendilerini bu konuda bilgilerimle aydınlatmak ülke görevidir” dedi.

“İnsanlarımız ölmesin, deprem parti ayırt etmiyor. Göçük altında kalan insanların parti hesabı yok. Ölmemeleri mümkün” açıklamasını yapan Prof. Dr. Görür, “Biz ne yapacağımızı biliyoruz. Yarın başlayın deseler yarın başlarız, 15 senede bütün Türkiye’yi deprem dirençli hale getiririz” şeklinde konuştu.

“Halen daha depremin gerçek bir doğa olayı olduğunu bilmiyorlar. Celal Şengör’ün bir kitabı var ‘Senin Cehaletin Beni Rahatsız Ediyor’ diye. Bu kadar cahil olmaya hakkımız yok. Artık şu millet biraz aklını başına toplasın. Deprem nedir, nasıl kurtuluruz, kendini yönetmeye talip olanlardan depreme karşı dirençli kenti talep etsin ya!” diyen Prof. Dr. Görür şunları söyledi: “Başladı adaylar konuşma yapmaya. Her yerde kalabalıklar, neden yüzlerce pankart kalkmıyor, neredeyseniz burayı depreme dirençli kentler yapmanızı istiyoruz diye, neden yapmıyoruz, ölüyoruz ya!”

About Post Author