Sağlık

Sağlık Bilimleri Öğrencileri İklim Krizini Konuşuyor!

iklim krizi

Web sitesi açılan İklim Kliniği’nin ardından sağlık bilimleri öğrencileri için hazırlanan ve tüm Yuvam Dünyalılar’ın katılım sağlayabilecekleri “İklim Kliniği: Sağlık Bilimleri Konferansı”nın kayıtları başladı. 20 Mayıs’ta düzenlenecek konferansa dair detaylara web sitesi üzerinden ulaşılabiliyor. 

İklim krizi her alanda yuvamız dünyayı çarpan etkisiyle katlanarak etkilemeye devam ediyor. Dünya Sağlık Örgütü, insan kaynaklı iklim krizinin halk sağlığı için büyük tehdit olduğunu ilan etti. İklim krizinin sağlık üzerindeki etkilerini şimdiden gözlemlemeye başlamış olsak da bu istenmeyen ve bazen yıkıcı sağlık etkilerinin önümüzdeki on yıllarda sıklık ve şiddetinin artacağını biliyoruz.

Tıp Öğrencileri İklim Kriziyle Mücadele Ediyor

Sağlık sistemlerinin bu gelecek projeksiyonları için hazırlıklı olmadığını ve hazırlık sürecinin yavaş ilerlediğini gören tıp öğrencileri, küresel ölçekte iklim kriziyle mücadeleye yönelik acil ve önemli adımlar talep ediyor. Yanı sıra profesyonel yaşamlarının çoğunu şekillendirecek bir sağlık krizine yeterince hazırlanmadıklarını dile getiriyor.

Gezegenimize ve sağlığımıza yönelik farkındalık ile sağlık sistemlerimizde iklim direncini artırmak amacıyla Yuvam Dünya İklim Kliniği Projesi hayata geçirildi. Türkiye’nin üniversiteleri ve sağlık kuruluşları ile işbirliği içinde öncelikle sağlık bilimleri öğrencileriyle ortak olma ve iklime dayanıklı sağlık sistemleri oluşturmada aktif rol almalarını destekleme amaçlanıyor. Bu kapsamda, 20 Mayıs 2023’de sağlık bilimleri öğrencileri ile iklim ve sağlık konferansı düzenleniyor.

İklim krizinin dinamiklerinin ve sağlık sistemlerini nasıl etkilediğinin ele alınacağı konferansın detaylarına web sitesi üzerinden ulaşılabilir ve kayıt yapılabilir.

About Post Author