Kültür

SAHA’dan Sanat İnisiyatiflerine Açık Çağrı

sanat

SAHA’nın kurduğu SAHA Sürdürülebilirlik Fonu, Türkiye genelinde görsel sanatlar alanında çalışan bağımsız sanat inisiyatiflerinin sürdürülebilirliğini desteklemeyi amaçlıyor. Bu yıl 12 Ekim Perşembe gününe dek alınacak başvuruların değerlendirilmesinde; deprem, iklim ve ekolojiyi gündeme alan sanat inisiyatiflerine öncelik verilmesi planlanıyor.

SAHA, Türkiye genelinde görsel sanatlar alanında çalışan bağımsız sanat inisiyatiflerinin sürdürülebilirliğini desteklemek amacıyla kurduğu “SAHA Sürdürülebilirlik Fonu” için açık çağrıda bulundu. 12 Ekim Perşembe günü, saat 17.00’a dek başvurulabilecek açık çağrının sonuçlarının Kasım ayı sonunda açıklanması planlanıyor.

 Deprem, İklim ve Ekoloji Öncelik Olarak Görüldü

SAHA tarafından 10 bağımsız sanat inisiyatifine sağlanması planlanan 100.000’er TL yıllık fondan yararlananlara kapasite ve bağlantı geliştirmeleri için de yardımcı olunuyor. SAHA’nın proje ve etkinlik koordinatörleri bu yıl başvuruları değerlendirirken iki alana öncelik veriyor. Başvurular arasından geçtiğimiz Şubat ayında yaşanan depremlerden etkilenen bölgede faaliyette olan veya genel olarak deprem sonrası ihtiyaçlara yönelik program yapmayı amaçlayan sanat inisiyatiflerini ve SAHA’nın uluslararası ortaklarıyla birlikte yürüttüğü World Weather Network (Dünya Hava Durumu Ağı) kapsamında, iklim ve ekoloji alanında yazı dizisi hazırlamayı veya program yapmayı öneren sanat inisiyatiflerini önceliklendirmeyi planlıyor.

Başvuru yapılabilmesi için inisiyatiflerin Türkiye içinde güncel görsel sanatlar alanında kâr amacı gütmeyen, ticari faaliyet göstermeyen, bağımsız ve kolektif bir yapı olması gerekiyor. Sergi veya programlarını yürütmek için bir mekana ya da sürekli bir basılı/çevrimiçi mecraya sahip olması, ayrıca güncel görsel sanatlar alanında 2023 yılı boyunca düzenli olarak halka açık ve ücretsiz etkinlik, sergi veya programlar sunması aranıyor. Gerekli tüm belgelerin “SAHA Sürdürülebilirlik Fonu 2024” konulu bir e-posta ile tek bir PDF formatında ve 5 MB dosya boyutunu aşmayacak şekilde e-posta eklentisi olarak application@saha.org.tr adresine gönderilmesi gerekiyor.

About Post Author