Biyoçeşitlilik

Seferihisar Sığacık’ta Yapılması Planlanan Yat Limanı Kapasite Artışına Karşı Eylem Düzenlendi

Seferihisar Demokrasi Platformu öncülüğünde İzmir Sığacık’ta yer alan Teos Marina yat limanının kapasite artışına karşı düzenlenen eylem düzenlendi. Marinanın genişletilmesinin deniz ekosistemini olumsuz yönde etkileyeceği belirtildi. Yapılan açıklamada, deniz çayırlarının yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalacağının da altı çizildi.

Seferihisar Demokrasi Platformu öncülüğünde İzmir Sığacık’ta yer alan Teos Marina yat limanının kapasite artışına karşı, 26 Temmuz’da bir eylem düzenlendi. Planlanan proje kapsamında Sığacık Körfezi’nin biyoçeşitliliği tehdit edilirken aynı zamanda yüzer iskeleler, yüzer dalgakıranlar, yüzer beton platformlar kurulması planlanıyor. Denizde yapılacak bu yapılaşmanın yaratacağı sorunlarsa ÇED raporunda belirtilmiyor.

Doğa Derneği üye ve gönüllüleri serbest dalış yaparak denizde tarama işlemi gerçekleştirdi. Mevcut marinanın çıkışından itibaren yüzer mendireğin yapılacağı alana kadar serbest dalış ile taradığı alanda; denizin 50 cm derinliğinden 6,7 metre derine ulaşan sağlıklı deniz çayırlarına rastlandığı 7. metrelerde ise bu çayırlara rastlanmamasının nedeninin mevcut marinadan kaynaklı olduğu belirtildi.

“Herhangi Bir Yıkımın Geri Dönüşü Neredeyse İmkansız”

Doğa Derneği Deniz Araştırmaları Koordinatörü Denizcan Durgun yaptığı açıklamada, “Marinanın genişletilmesi deniz ekosistemini olumsuz yönde etkileyecek. Aynı zamanda Barselona Sözleşmesi’yle korunan deniz çayırları yok olacak. Deniz çayırları yataklarının hem dip sistemi hem kıyı ekosistemi için çok önemli rol oynadığı aşikar. Herhangi bir yıkıma uğradığında geri dönüşü neredeyse imkansız” dedi.

“Deniz Ekosistemi Olumsuz Etkilenecek”

Mevcut marinanın kapasite artışının gerçekleşmesi halinde yaşanacak sorunları özetleyen Durgun şunları söyledi: “Alanın doldurulmasıyla yaşanacak habitat kaybıyla deniz ekosistemi olumsuz etkilenecek. Tekne trafiğinin artmasıyla birlikte bölgede petrol kirliliğin artması da bu işlemlerin bir sonucu olacak. Halihazırda zayıf olan deniz suyu döngüsü daha da zayıflayacak ve su kalitesinde negatif değişiklikler olacak. Bu da körfezden koku yayılması anlamına geliyor. Bu projenin derhal durdurulması buradaki deniz ekosisteminin yaşaması için şart.”

About Post Author