#ekoIQ Atık Seragazları Rekor Seviyeye Ulaştı
Atık

Seragazları Rekor Seviyeye Ulaştı

Dünya Meteoroloji Örgütünden endişe evirici açıklamalar geldi. Dünyanın daha da geç olmadan emisyonları hızla düşürmesi gerektiği hatırlatıldı.

Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO) tarafından yapılan açıklamada, 2022’de salınan karbondioksitin küresel ortalamasının ilk kez Sanayi Devrimi öncesi seviyelerin %50 üzerine çıktığı ifade edildi.

Seragazı artışının 2023’te de devam ettiği kaydedilen açıklamada, bu yıl karbondioksit konsantrasyonlarındaki artış oranının da geçen yıla ve 10 yılın ortalamasına göre biraz daha düşük olduğu belirtildi.

Açıklamada, bunun “büyük olasılıkla” karbon döngüsündeki doğal, kısa süreli değişimlerden kaynaklandığı ancak endüstriyel faaliyetler nedeniyle emisyonların artmaya devam ettiğine dikkat çekildi.

Atmosferdeki metan konsantrasyonlarının da artışta olduğu vurgulanan açıklamada, nitröz oksit seviyesinin de 2022’de bir önceki seneye kıyasla kayıtlara geçen en büyük yıllık artışı gördüğü bilgisi paylaşıldı.

Açıklamada, seragazı salımlarının artması durumunda, karbondioksitin havada birikeceği ve bu sene kaydedilen sıcaklık rekorlarının, emisyonlar sıfıra düşürülse bile “bu yüzyılın sonuna kadar devam edebileceği” uyarısı yaptı.

2022’de Rekor Düzeye Ulaştı

Atmosferdeki seragazlarının geçen yıl bir kez daha en yüksek seviyesine ulaştığı kaydedilen açıklamada ayrıca, Dünya’nın en son 3-5 milyon yıl önce sıcaklığın 2-3 derece daha yüksek olduğu dönemde geçen seneye benzer bir karbondioksit seviyesini gördüğü ifade edildi.

Cenevre’deki basın toplantısında konuşan WMO Genel Sekreteri Petteri Taalas, bilim camiasının uyarılarına karşın “hala aksi yönde ilerlendiğini” bildirdi.

Taalas, şu anki seragazı konsantrasyonları seviyesinin, gelecekte sıcaklıkları, Paris Anlaşması’nda belirlenen hedeflerin çok daha üzerine çıkarabileceği konusunda uyardı.

Sıcaklık artışlarına aynı zamanda yoğun yağış, buz erimesi, deniz seviyelerinin yükselmesi de dahil aşırı hava koşullarının eşlik edeceğine dikkati çeken Taalas, fosil yakıt tüketiminin acil azaltılması çağrısında bulundu.

About Post Author