Araştırma

Sıcak Hava Dalgaları Milyarlarca İnsanı Etkileyebilir!

Birleşmiş Milletler Uluslararası Göç Örgütü, 2090 yılına kadar, dünya genelinde 2,8 milyar insanın sıcak hava dalgalarına maruz kalabileceğini belirtti.

Birleşmiş Milletler Uluslararası Göç Örgütü (IOM), tarafından yayımlanan raporda, iklim değişikliğinin, dünya genelindeki nüfus hareketleri üzerindeki etkilerini öngörme yeteneğini sınırladığı belirtildi.

Raporda, sıcak hava dalgalarından potansiyel olarak etkilenecek insanların neredeyse yarısına denk gelen yaklaşık 1,3 milyar kişinin Güney Asya’da yaşamasının öngörüldüğü ifade edildi. İklim değişikliği nedeniyle Güney Asya’nın son 10 yılda 59,7 milyon insanın yerinden olmasına tanıklık ettiği aktarıldı.

Ayrıca raporda, düşük ve yüksek ısınma senaryolarının seragazı konsantrasyonlarının gelecek için farklı gidişatları temsil ettiği belirtildi. Bu durumun ise 2100 yılına kadar sırasıyla 2 santigrat derecenin altında ve 3-4 santigrat derece küresel sıcaklık artışına yol açacağı aktarıldı.

2090’a kadar küresel ölçekte sıcak hava dalgalarına maruz kalabilecek kişi sayısının 2,8 milyara kadar yükselebileceğinin vurgulandığı raporda, 2023’ün tarihteki en sıcak yıl olmaya devam ettiğine de dikkat çekildi.

About Post Author