Biyoçeşitlilik

Sokak Hayvanlarının Sevgiye İhtiyacı Var!

Sokaklarda yaşayan hayvanlar açlık, barınma, iklim şartları gibi sorunlarla mücadele ederken ne yazık ki şiddet ve istismara da maruz kalabiliyor. Oysa gezegenimiz yalnızca insanlara ait değil. Her yıl 4 Nisan’da kutlanan Dünya Sokak Hayvanları Günü, sokakta zor şartlarda hayatta kalmaya çalışan hayvanların yaşamlarındaki zorluklara dikkat çekiyor.

Tüm dünyada sokak hayvanları, özellikle kentleşmenin ve zorlayıcı iklim koşullarının da etkisiyle hayatta kalma mücadelesi veriyor. Sokak hayvanlarının yaşam şartlarını iyileştirmek, içinde bulundukları zorluklara ilişkin farkındalık yaratmak amacıyla 2010 yılından bu yana 4 Nisan, “Dünya Sokak Hayvanları Günü” olarak kutlanıyor.

Gezegenimizin yalnızca insanlara ait olmadığına dikkat çeken Dünya Sokak Hayvanları Günü, sokaktaki dostlarımızın yaşam hakkını hatırlatıyor. Açlık, barınma, iklim şartları gibi sorunlarla mücadele eden sokak hayvanları, ne yazık ki şiddet ve istismara da maruz kalabiliyor. Sokak hayvanlarının yaşam hakkının güvence altına alınması ve kalıcı mutluluklarının sağlanması ise bir ülkenin gelişmişlik düzeyi ile yakından ilişkili.

Sokakta Yaşayan Dostlarımız için: Bir Kap Su, Bir Kap Mama

Aynı insanlar gibi sokak hayvanları da beslenmeye gereksinim duyuyor. Su olmadan hayatını sürdüremeyecek olan dostlarımız için özellikle sıcak yaz günlerinde, sokaklarda su kapları bulundurulabilir. Su kabı, hemen kirlenmeyecek, kolaylıkla ulaşılabilir ve işlek olmayan yerlere bırakılmalıdır. Suyun taze ve temiz olmasına özen gösterilmelidir. Araç trafiğinin yoğun olduğu ana yollara yakın yerlere bırakılan su kapları, sokaktaki dostlarımızın hayatını tehlikeye atabilir.

İhtiyaçtan fazla alışverişlerin yapıldığı günümüzde, gıda israfı ürkütücü boyutlara ulaştı. Oysa gıdalarımızı sokak hayvanları ile paylaşmamız mümkün. Birçok sokak hayvanı, bulduğu bozuk gıdaları yiyerek sağlık problemleri yaşıyor veya zehirleniyor. Bunun önüne geçmek için sokaktaki canların beslenmesine uygun gıdalarımızı onlarla paylaşabiliriz. Kedi ve köpeklere özel üretilen mamalardan satın alarak hayatta kalmalarına yardımcı olabiliriz.

Trafikte Onlar da Var!

Kedi ve köpekler hatta sokakta yaşayan tüm hayvanlar için kent hayatı büyük zorluklar içeriyor. Özellikle de yoğun trafik akışı ve aşırı hızlı araçlar! Sürücülerin araçlarını kullanırken önlerine her an bir canlının çıkabileceğini unutmamaları gerekiyor.

Semtimizde de Onlar Var…

Sokaktaki dostlarımızın işlek caddelerde yaşamasındansa daha tenha olan sokaklarda, parklarda yaşaması daha güvenli. En az insanlar kadar sevgiye ve ilgiye ihtiyaç duyan sokak hayvanları, sevildikleri yerde huzurlu ve mutlu bir şekilde yaşamını sürdürebilir.

Satın Almayın, Sahiplenin!

Olanaklarınız dahilinde bir sokak hayvanını sahiplenerek hayatını kurtarabilirsiniz. Parayla bir evcil hayvan satın almak yerine barınakta yaşayan bir hayvanı sahiplenebilirsiniz.

Kedi-Köpek Evleri Yapabilirsiniz

Sokak hayvanı sahiplenecek durumda olmasanız dahi onların barınma sorununa çözüm getirebilirsiniz. Kedi-köpek evleri yapabilir, evlerini olumsuz hava şartlarından korumak amacıyla naylonla kaplayabilirsiniz.

Dayanışmaya Katılabilirsiniz

Hayvan barınaklarına yardımda bulunabilir; hayvan hakları ile ilgili çalışmalar yürüten derneklere, kulüplere ve sivil toplum kuruluşlarına katılabilir, bağış desteğinde bulunabilirsiniz. Sokak hayvanlarının haklarını savunmak amacıyla farkındalık çalışmaları gerçekleştirebilirsiniz.

Sokak hayvanlarının sağlığını ve refahını sağlamak gelişmiş toplumların sorumluluğudur. Dünya Sokak Hayvanları Günü kutlu olsun!

About Post Author