İklim

Sürdürülebilir Kentler Zirvesi Kadıköy’de Yapılıyor

Sürdürülebilir Kentler Zirvesi’nde; yeşil şehir yatırım finansmanı, iklim krizi ile mücadelede uluslararası girişimler ve döngüsel yaşam konularının belediyelere sunduğu fırsatlar değerlendirilecek.

Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, Uluslararası Sürdürülebilir Kentler Birliği (ICLEI) Genel Sekreteri Gino Van Begin ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in çağrısıyla toplanan Sürdürülebilir Kentler Zirvesi, 18 Mart’ta, Kadıköy-Kozyatağı Kültür Merkezi’nde yapılacak. Zirvede; yeşil şehir yatırım finansmanı, iklim krizi ile mücadelede uluslararası girişimler, döngüsel yaşam konularının belediyelere sunduğu fırsatlar ele alınacak.  Sürdürülebilir Kentler Zirvesi’nin sonunda belediye başkanlarının imzalayacağı “Kadıköy Bildirgesi” açıklanacak.

Kentsel Yaşam Kalitesi Olumsuz Etkileniyor

Sürdürülebilir Kentler Zirve Çağrı Metni’nde,  kentsel hızlı nüfus artışının ve kaynakların kontrolsüz kullanımının başta çevre olmak üzere pek çok soruna yol açtığının altı çizildi. Kentlerde yoğunlaşan nüfus grupları arasındaki sosyoekonomik ayrımın artmasına dikkat çekilen metinde,  kentsel yoksulluk ve kentsel güvenlik gibi sorunların da kentsel yaşam kalitesini olumsuz etkilediği vurgulandı. Metinde, “Bu bağlamda ortaya çıkan veya gittikçe katmanlaşan sorunlara çözüm bulabilmek için sürdürülebilir kentlere ulaşma amacı günümüzün büyük önceliğini oluştururken dünyanın geleceği konusunda büyüyen riskler her seviyede kamu yöneticilerinin de harekete geçmesi gerektiğini gösteriyor. Bu noktada, küresel ölçekte kabul edilen ilke kararlarının yerelde somut uygulamalar haline getirilmesi önem kazanıyor” denildi.

Kadıköy Belediye Başkanı Şendil Dara Odabaşı, “Küresel bir ağ olan ve 125’ten fazla ülkede aktif olan Sürdürülebilirlik İçin Yerel Yönetimlerle (ICLEI) birlikte düzenleyeceğimiz bu zirvede, gezegenimizin geleceği için kentlerde neler yapabileceğimizi konuşacağız” dedi. Odabaşı, “Uluslararası kuruluşların yerel ve bölgesel temsilcileriyle, yurt dışından ve yurt içinden belediyeleri bir araya getireceğimiz bu zirvede; iklim krizi, sürdürülebilir kentler, yeşil şehir finansmanı, döngüsel kültür ve küresel gündemlerin yerelleştirilmesi gibi önemli konularda oturumlarımız olacak. Bu oturumlarla, birçok büyükşehir, il, ilçe belediyemizin ve yurt dışından belediye başkanlarının iyi uygulama örneklerini ve deneyimlerini paylaşması da mümkün olacak” şeklinde konuştu.

Sürdürülebilir Kentler Zirvesi kapsamında, dünyanın farklı coğrafyalarından iyi uygulama örnekleri ve deneyimler paylaşılacak. Zirve; sürdürülebilirlik, iklim krizi, gıda krizi gibi konularla ilgilenen belediyelerin deneyimlerini paylaşmayı, ICLEI ağı içindeki küresel muadilleriyle işbirliği fırsatları yaratmayı ve küresel finansal kaynaklara erişim konusunda uluslararası temsilcilerle diyalog gelişmesini hedefliyor.

Uluslararası Sürdürülebilir Kentler Zirvesi, 18 Mart Cuma günü, saat 09.30’dan itibaren TV Kadıköy’ün YouTube kanalından canlı olarak yayınlanacak.

About Post Author