Kültür

Sürdürülebilir Sanatın Özgün Örnekleri “Kaçış Noktası”nda

Kale Tasarım Sanat Merkezi, 14 Eylül’den itibaren iç mimar ve sanatçı Oğuz Yalım’ın seramik atıklarıyla ortaya koyduğu eserlerinden oluşan Kaçış Noktası başlıklı sergisine ev sahipliği yapıyor. Sergi 1 Ekim’de sona erecek.

İç mimar ve sanatçı Oğuz Yalım’ın özgün eserlerinin yanı sıra Kalebodur’un inovatif ürünü Kalesinterflex’in üretiminde ortaya çıkan atık malzemeleri kullanarak hazırladığı eserler, sürdürülebilir sanatın özgün birer örneği olarak Kaçış Noktası sergisinde izleyiciyle buluşuyor.

Sanatçı Oğuz Yalım’ın, Kalebodur’un inovatif ürünü Kalesinterflex’in üretiminde ortaya çıkan atık malzemeleri kullanarak hazırladığı eserler, “sürdürülebilir sanat”ın özgün birer örneği olarak sanatçının 9. Solo sergisi “Kaçış Noktası”nda sanatseverlerin beğenisine sunuluyor.

En büyük porselen seramik olmasının yanı sıra, çevreye duyarlı bir teknoloji ürünü olan Kalesinterflex malzemesini sanat ile buluşturarak yeniden yorumlayan İç Mimar, Sanatçı Oğuz Yalım’ın sürdürülebilir sanat eserlerinden 13’ü KTSM’de sergilenecek.

Sergide, Kalesinterflex’ten üretilmiş 60×60 cm boyutlarında 12 adet eser ve yine aynı malzemeden üretilerek oluşturulmuş 120×185 cm ebadında 1 eser sergilenecek. 13 eserin isimleri ise şöyle: Günün Rotası, Rüyanda Görürsün, Anlık Bir Buluşma, Tersim Döndü, Damsız Girilmez, Kaybolmadan Önce, Yukarı Mahalle, Keyifli Bir Yalnızlık, Ergen Cepheler, Havalı Sokaklar, Sen Bir de İçimi Gör, Bir ile Çok, Saklambaç.

Kalesinterflex’i yepyeni bir formata sokarak eserlerine yansıtan Oğuz Yalım, sergiyle ilgili; “Kompozisyonlarım kaçış noktaları ile doludur. Ancak bu noktalar; resimlerimin içinde bulunabilecekleri gibi, çoğu zaman resimlerimin dışındadırlar ve bunların nerede oldukları bilinmez. Tuval üzerine yapmış olduğum çalışmalarımdan bazılarını Kalesinterflex’in renk, doku ve yapısal özelliklerine göre yeniden yorumladık. Kaleseramik ilebirlikte artmış olan parçalardan yepyeni “Kaçış Noktaları” arayarak yeni bir yola çıktık” dedi.

Sergi alanında yer alacak “Kaçış Noktası” etkileşim masasında, ziyaretçilerin kendi panolarını oluşturmaları için eserlerde kullanılan özel kesim seramik parçaları bırakılacak. Bir nevi ziyaretçiler, sergi salonuna yerleştirilen masa üzerindeki geometrik parçaları kullanarak kendi kaçış noktalarını arayabilecek.

Sergi, Kalebodur desteğiyle 14 Eylül-1 Ekim tarihleri arasında, Kale Tasarım ve Sanat Merkezi’nde (KTSM) görülebilecek.

About Post Author