Özel Sektör

Türkiye’nin Kadın Girişimcisi Yarışması Başvuruları Başladı

Bu yıl 16. kez düzenlenen Türkiye’nin Kadın Girişimcisi Yarışması başvuruları 30 Kasım 2022 tarihine dek sürüyor. Yarışmada; Türkiye’nin Kadın Girişimcisi ödülünü alacak girişimciye 150 bin TL, Türkiye’nin Yöresinde Sürdürülebilir Fark Yaratan Kadın Girişimcisi, Türkiye’nin Kadın Sosyal Etki Girişimcisi ve Türkiye’nin Gelecek Vadeden Kadın Girişimcisi kategorilerinin birincileri ise 100 biner TL’lik ödül verilecek.

Garanti BBVA’nın, Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) ve Ekonomist Dergisi işbirliğiyle bu yıl 16. kez düzenlediği Türkiye’nin Kadın Girişimcisi Yarışması için başvurular başladı. Hikayesiyle kadınlara ilham olmak ve başarısını Türkiye’ye duyurmak isteyen adaylar, 30 Kasım 2022 tarihine kadar bu adresteki formu doldurarak yarışmaya başvurabilecek. Şubat 2023’te gerçekleşecek jüri toplantısı sonrası kazananların belirleneceği yarışmada; Türkiye’nin Kadın Girişimcisi ödülünü alacak girişimci 150 bin TL, Türkiye’nin Yöresinde Sürdürülebilir Fark Yaratan Kadın Girişimcisi, Türkiye’nin Kadın Sosyal Etki Girişimcisi ve Türkiye’nin Gelecek Vadeden Kadın Girişimcisi kategorilerinin birincileri ise 100 biner TL’lik ödülün sahibi olacak.

“Kadın Girişimciler Etki Alanını Genişletti”

Yarışmayla ilgili bilgi veren Garanti BBVA Genel Müdür Yardımcısı Sibel Kaya, “Kadın girişimcilere yönelik tüm çalışmalarımızı bütüncül bir yaklaşımla ele alarak finansman sağlama, cesaretlendirme, eğitim ve yeni pazarlara açılma olarak dört temel başlığa yoğunlaşıyoruz. Bu çalışmaların en önemli ayağını oluşturan Türkiye’nin Kadın Girişimcisi Yarışması’yla 16 yıldır kadın girişimcilerin cesaretlendirilmesi ve hikayelerini duyurmasına destek oluyoruz” dedi.

Kadın girişimcilerin başarısının katlanarak arttığına şahit olduklarını belirten Kaya şunları söyledi: “Yarışmamıza başvuran pek çok kadın girişimci, işini büyütürken kadınların istihdamını destekledi, sosyal fayda sağladığı projelerle etki alanını genişletti. Daha da önemlisi girişimci olmak isteyen kadınlara ilham verdi. 42 bine ulaşan toplam başvuru sayımız ise yarışmanın çarpan etkisini açıkça gösteriyor. Büyük bir emek ve heyecanla her yıl gerçekleştirdiğimiz yarışmayla kadınları cesaretlendirmek, başarı hikayelerinin kitleler tarafından bilinmesine, tanınmasına ve de örnek alınmasına vesile olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Bu yıl da cesaretiyle kadınlara rol model olmak, ‘ben de varım’ demek isteyen kadın girişimcileri yarışmamıza ve ailemizin parçası olmaya davet ediyoruz.”

“Kadın Girişimci Rol Modellerini Artırmayı Başardık”

KAGİDER Başkanı Emine Erdem yarışma hakkında şunları söyledi: “Türkiye’nin Kadın Girişimcisi Yarışması’nı başlattığımız ilk yıl sadece 100 başvuru almıştık. Aradan geçen 15 yılda başvuru sayıları 40 bini aştı. Bu bizim için büyük bir mutluluk kaynağı. Paydaşlarımız Garanti BBVA ve Ekonomist ile birlikte, bu yarışma aracılığıyla onlarca kadın girişimcinin başarılarını onurlandırarak, kamuoyu tarafından tanınmalarına destek verdik. Bu yarışma tek başına yeni kadın girişimcilerin, girişimci adaylarının doğması için bir araç oldu. Kadın girişimcilerin işlerini büyütmelerine vesile olurken aynı zamanda kadın girişimci rol modelleri artırmayı başardık. Tüm kadın girişimcileri bu yıl 16’sını düzenleyeceğimiz Türkiye’nin Kadın Girişimcisi Yarışması’na katılmaya davet ediyorum.”

15 Yılda Kadın Girişimci Oranı Arttı

Ekonomist Dergisi Yayın Yönetmeni Talip Yılmaz ise şu bilgileri verdi: “Bu yıl 16’ncı araştırmayı gerçekleştiriyoruz. 15 yıllık süreçte toplamda 42 bin kadın girişimcimize dokunmayı başardık. Kadın girişimci oranı %2-3’lerdeydi. 15 yılın sonunda %14’lere gelmiş durumda. Bu oranın artmasında Türkiye’nin Kadın Girişimci Yarışması’nın da önemli bir misyon üstlendiğini düşünüyoruz. İş ortaklarımız Garanti BBVA ve KAGİDER ile birlikte önemli bir eleme ve jüri toplantısından sonra 16’ncı yılın kadın girişimcilerini de belirleyeceğiz. Kadın girişimcilerimizi yarışmaya katılmaya davet ediyoruz.”

About Post Author