#ekoIQ Enerji UNDP ve MEB İşbirliğiyle Yenilenebilir Enerji Eğitimleri Sürüyor
Enerji

UNDP ve MEB İşbirliğiyle Yenilenebilir Enerji Eğitimleri Sürüyor

yenilenebilir enerji

UNDP’nin MEB Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ile birlikte düzenlediği yenilenebilir enerji alanında mesleki ve teknik eğitimler için başvuru süreci tamamlandı. Eğitimler, Şubat-Ekim 2023 ayları arasında Türkiye’nin yedi ilinde düzenlenecek.  

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) Türkiye’de geçici koruma altındaki Suriyeliler ve ev sahibi topluluk üyeleri için düzenlediği yenilenebilir enerji eğitimleri devam ediyor.

Kore Cumhuriyeti tarafından finanse edilen eğitim, dijital ve yüz yüze öğrenme yöntemlerini birleştirerek yetişkin katılımcılar için daha erişilebilir bir sistem sunuyor. Üçüncü yılında olan program, toplam 1,600 kişiye eğitim sağlamayı hedefliyor. Bugüne kadar 969 katılımcının eğitimlerinin tamamladığı programda, Şubat-Ekim 2023 ayları arasında yeni dönem yürütülecek.

Katılımcılar Mesleki ve Teknik Beceriler Kazanıyor

Katılımcılar, güneş ve rüzgar enerjisi üretmek için kullanılan ekipman ve sistemlerin kurulumu, bakım ve onarımı konusunda mesleki ve teknik beceriler ediniyor. Eğitim programı, geçici koruma altındaki Suriyeliler ve ev sahibi topluluk üyelerinin yeni beceriler kazanmasını ve istihdam olanaklarına erişmesini desteklemek ve yenilenebilir enerji sektöründe ara eleman açığını kapatmak amacıyla tasarlandı.

Eğitimi başarıyla tamamlayan bireyler, Türkiye’de büyüyen yenilenebilir enerji sektöründeki istihdam olanaklarına erişimlerini güçlendiren, uluslararası geçerliliğe sahip Europass sertifikası almaya hak kazanıyor.

Program, Mart 2021’de Bursa, Kocaeli, Konya, Hatay ve Mersin illerinde, en az %25’i kadın, yarısı Suriyeli ve diğer yarısı ev sahibi topluluk üyeleri olmak üzere 500 katılımcı kapasitesiyle başladı. 2022 yılında, İstanbul da proje illerine dahil edilerek toplam kapasite 1,000’e yükseltildi. 2023 yılında ise İzmir, Mardin, Şanlıurfa ve Gaziantep illerinin de dahil edildiği program, toplamda 1,600 katılımcıya ulaşmış olacak.

Eğitimin yeni dönemi, İzmir, Mardin, Şanlıurfa, Gaziantep, Bursa, Kocaeli ve İstanbul’daki halk eğitim merkezlerinde düzenlenecek. Eğitimler, 144 saat yüz yüze ve 103 saat çevrimiçi olmak üzere toplam 247 saat sürecek. Eğitimlere devam eden ve başarılı olan kursiyerlere nakdi destek verilecek. Program ayrıca, kursiyerlere yenilenebilir enerji sektöründeki özel şirketlerde uygulamalı eğitim, staj ve iş imkanları sağlamayı amaçlıyor.

About Post Author