Gıda

Virüs Ağaçları Vurdu: Kakao Krizi Kapıda

Dünya ölçeğinde kakao fiyatları bir süredir kesintisiz olarak artıyor. Batı Afrika’da etkili olan virüs salgını ağaçları öldürdü. Gübre yetersizliği de eklenince üretim %35-40 düştü. Kakao fiyatları şimdiden %140 artmış durumda!

Dünya ölçeğinde kakao fiyatları bir süredir kesintisiz olarak artıyor. Uzmanlar fiyat artışlarına gerekçe olarak üst üste dördüncü sezonda da süren üretimdeki düşüşe işaret ediyor. Kakao fiyatlarındaki artışın, çikolata temininde krize neden oluyor.

Salgın Önceki Yıllardan Daha Kötü Seyrediyor

Kakao kıtlığının sebebi üretimin neredeyse tamamının yapıldığı Batı Afrika bölgesinde yayılan bir hastalık. Tedavisi bulunmayan virüs kaynaklı hastalıktan kurtulmanın tek yolu, ağaçları kesip yerlerine yenisini dikmek. Salgın bu sezon, önceki yıllardan daha kötü seyrederken yeni ağaçlarsa henüz en verimli yaşlarında değil. Hava koşulları da yardımcı olmuyor. Kuru ve sıcak hava taşıyan El Nino, en büyük kakao üreticileri Fildişi Sahilleri ve Gana’da verimliliği önemli ölçüde düşürüyor.

“Virüs, El Nino ve İklim Krizi Etkisi”

Çikolata üreticisi Patiswiss Yönetim Kurulu Başkanı Elif Aslı Yıldız konuyla ilgili çok fazla bilgi kirliliği olduğunu belirterek “Kakao ağaçlarını etkileyen virüsle ilgili net bir bilgi yok. El Nino derken iklim krizi derken, Ukrayna savaşından dolayı gübrenin yetersiz kalmasının da etkisiyle limanlara %30-35 daha az kakao ulaşmış durumda” dedi.

“Biz %3-5 bir etkilenme bekliyorduk; %35-40 bir azalış, beklemediğimiz bir azalış oldu” diye konuşan Yıldız şunları söyledi: “Bu durum kakao fiyatlarına bir yılda tonunda 2 bin pound’dan 4 bin 800 pound’a çıkmasına neden oldu. Maalesef bu %140’lık artış fiyatlara çok kısa sürede yansıyacak.”

Tüketimin de dünyada %10 azalması gerektiğini sözlerine ekleyen Yıldız, “Yoksa önümüzdeki dönemde çikolataya ulaşmak zorlaşacak. Çikolata alırken mutlaka etiketlere bakılmalı. Güvendiğiniz markaları tercih edin, çünkü bazı üreticiler kakao yerine başka reçetelere yönlenebilir” dedi.

Kakao Fabrikaları Üretimi Durdurdu

Fildişi Sahilleri ve Gana’daki büyük kakao fabrikaları, tohum maliyetlerini karşılayamadığı için üretimi kısma veya durdurma kararı aldı. Dünyadaki kakao üretiminin %60’ını karşılayan iki ülkeden gelen haberlerin ardından, tüm dünyada çikolata fiyatlarının keskin bir şekilde artması bekleniyor. Son üç yılda iklim koşulları nedeniyle kakao hasadının azalması çikolata üreticilerini fiyat artışına itmişti. Üretim kesintisinin dördüncü yıla uzamasıyla birlikte durumun daha da kötüleşeceği tahmin ediliyor.

About Post Author