Araştırma

Yeni Çalışma: Akdeniz Isındıkça Canlı Yaşamı Riske Giriyor

Barselona ile Tel Aviv arasında deniz suyu ölçümleri yapan bilim insanları, Akdeniz su sıcaklığının, mevsim normallerinin 3 ila 5 derece üstünde olduğunu duyurdu. Küresel ısınmanın endişe verici bir noktaya ulaştığını ifade eden bilim insanları, sistemin çok fazla zorlandığını ve iklim konusunda en kısa sürede hareke geçilmesi gerektiğini belirtti.

Bilim insanları, Akdeniz’in batısındaki Barselona ile doğusundaki Tel Aviv arasında deniz suyu ölçümleri yaptı. AA’nın aktardığına göre, yeni araştırma Akdeniz sularının ısınmasının denizdeki canlı yaşamının yanı sıra dünyadaki tüm canlıların yaşamını tehdit ettiğini ortaya koydu.

Mevsim normallerinin 3 ila 5 derece üzerinde ölçülen Akdeniz suyunun, düzenli olarak 30 dereceyi de aştığını saptayan araştırma, Barselona Deniz Bilimleri Enstitüsü’nden Joaquim Garrabou ile İsrail Okyanus ve Göl Araştırmaları Enstitüsü’nden Gil Rilov imzasını taşıyor.

“Sistemi Çok Zorluyoruz”

Joaquim Garrabou, normal şartlarda sıcak su akıntılarıyla değişmesi gereken ısı artışının, insan kaynaklı küresel ısınmayla gerçekleşmesinin endişe verici noktaya ulaştığını söyledi. Garrabou, “Sistemi çok zorluyoruz. İklim konusunda mümkün olan en kısa sürede harekete geçmek zorundayız” sözleriyle iklim değişikliğine dikkat çekti.

“Şu an denizleri sağlıksız bir noktaya ittik” diye konuşan Garrabou; denizlerin kömür, akaryakıt ve gaz kaynaklı atmosfere salınan ısının %90’ını, karbondioksitin ise %30’unu emdiğini, bu durumun dünyayı daha kötü iklim koşullarından koruduğunu belirtti.

Akdeniz yüzeyinin %90’ında sıcaklık artışının etkili olduğunu aktaran Garrabou şunları söyledi: “Sorun, doğal yaşamın hayatta kalması değil, çünkü biyolojik çeşitlilik hayatta kalacak bir yol bulur. Sorun, bu şekilde devam edersek insanların yaşayacak yer bulamayacak olması.”

Akdeniz Sularındaki 31 Derecelik Sıcaklık Yerli Türleri Riske Atıyor

Akdeniz’in en sıcak noktalarının Kıbrıs Adası, Lübnan ve Suriye kıyıları olduğuna dikkati çeken Gil Rilov ise buralarda ortalama deniz suyu sıcaklığının 31 derece olduğunu dile getirdi. Bu seviyenin, denizlerdeki yerli türleri riske attığını belirten Rilov, biyolojik çeşitlilikteki yok oluşun gelecek yıllarda Akdeniz’in batısına doğru süreceğini tahmin ettiklerini anlattı ve “Bilim insanları olarak görevimiz, bu konuları yöneticilerin dikkatine sunmak. Böylelikle bu konuyu düşünebilirler” dedi.

Değişim Nedeniyle 50 Tür Tehlike Altında

İklim değişikliği, küresel ısınma ve bunların etkilerine yönelik araştırmaların yayımlandığı Global Change Biology dergisi; aralarında mercanlar, süngerler ve deniz bitkilerinin yer aldığı yaklaşık 50 türün Akdeniz’deki değişim nedeniyle tehlike altında olduğunu aktarıyor.

  • Akdeniz çevresindeki ülkelerde yaşanan aşırı sıcaklar, yağışsız ve rüzgarsız günlerin yanı sıra sıcaklıkla bağlantılı yangınlar ve kuraklık da deniz sıcaklığının artmasını etkiliyor.
  • Denizlerdeki sıcaklık artışı karadaki yaşama da aksediyor. Yaklaşık 500 milyondan fazla kişinin yaşadığı Akdeniz ülkelerinde, balıkçılık ve turizm iklim koşullarından olumsuz etkileniyor. Ayrıca fırtınalar gibi alışılmadık doğa olaylarının yaşanmasından da endişe duyuluyor.
  • Akdeniz, dünyadaki deniz canlılarının %4 ila %18’ine ev sahipliği yapıyor. Deniz canlılarına ev sahipliği yapan mercanlar ile deniz bitkileri, artan sıcaklık nedeniyle yok olma tehlikesiyle karşı karşıya.
  • Atmosferden çok fazla karbondioksit emmesiyle bilinen deniz eriştesi bitkisi de artan sıcaklıklar nedeniyle risk altında.

About Post Author