Kent

Yerel Seçimlerde “Beton Kaybetti, Yeşil Kazandı”

Türkiye, 31 Mart’ta yerel seçimler için sandığa gitti. Katılım oranının %77.95 olduğu 31 Mart yerel seçimlerinde Türkiye genelinde CHP 37,68’lik oy oranıyla birinci parti oldu. CHP Genel Başkanı Özgür Özel, seçmenin Cumhuriyet’in 100. yüzyılın ilk seçimlerinde iktidarın orantısız gücünü yerelden dengelemeye karar verdiğini söyledi. Yeniden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu, “Kanal yok, İstanbul var. Kanal bitti, İstanbul yaşayacak” dedi. Yeniden Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Mansur Yavaş, Ankara’nın yeşil alanlarının korunmasının ve sürdürülebilir bir şekilde geliştirilmesinin öncelikleri olacağını vurguladı. Muğla’nın Milas ilçesindeki Akbelen Ormanı’ndaki maden ocağına karşı direnen İkizköylülerin yeni muhtarı ise direnişin önde gelen isimlerinden Nejla Işık oldu.

Katılım oranının %77.95 olduğu 31 Mart yerel seçimlerinde Türkiye genelinde CHP 37,68’lik oy oranıyla birinci parti oldu. AKP ise %35.54’te kaldı. Üçüncü parti %6.18’le Yeniden Refah olurken DEM Parti %5.66, MHP 4.98 oy aldı.

CHP, 30 Büyükşehirden 14’ünü Kazandı

CHP, 30 büyükşehirden 14’ünü kazandı: İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Antalya, Bursa, Aydın, Balıkesir, Denizli, Eskişehir, Mersin, Manisa, Muğla, Tekirdağ. AKP ise 11 büyükşehirde kaldı: Erzurum, Antep, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Maraş, Ordu, Sakarya, Samsun, Trabzon.

DEM Parti Diyarbakır, Mardin ve Van’da kazandı. Yeniden Refah, Urfa’da kazandı.

CHP 51 il belediyesinden 21’ini kazandı: Adıyaman, Afyon, Amasya, Artvin, Bilecik, Bolu, Burdur, Çanakkale, Edirne, Giresun, Kastamonu, Kırşehir, Kütahya, Sinop, Uşak, Zonguldak, Kırıkkale, Bartın, Ardahan, Yalova, Kilis.

AKP 13’te kaldı: Bingöl, Bitlis, Çorum, Elazığ, Isparta, Niğde, Rize, Aksaray, Bayburt, Şırnak, Karabük, Düzce, Hatay. MHP: Çankırı, Erzincan, Gümüşhane, Kars, Kırklareli, Tokat, Karaman, Osmaniye. DEM Parti: Ağrı, Hakkari, Muş, Siirt, Dersim, Batman, Iğdır. Yeniden Refah: Yozgat.

İYİ Parti: Nevşehir ve BBP: Sivas’ta seçim kazandı.

“Seçmen İktidarın Orantısız Gücünü Yerelden Dengelemeye Karar Verdi”

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, CHP Genel Merkezi’nde yaptığı konuşmada, Türkiye’de seçmenin yeni bir siyasetin kurulmasına karar verdiğini söyledi. Seçmenin 22 yıllık Türkiye fotoğrafını değiştirmeye, yeni bir siyasi iklime kapı aralamaya karar verdiğinin altını çizen Özel, “Seçmen Cumhuriyet’in 100. yüzyılın ilk seçimlerinde iktidarın orantısız gücünü yerelden dengelemeye karar verdi. Milletimizle kurduğumuz Türkiye İttifakı tarihi sonuç elde etmiştir. Sadece yerel yöneticilerin kim olacağına karar verilmemiş, ülkemizin ve belediyelerin nasıl yönetilmesi gerektiğine dair mesaj vermiştir” dedi.

“Biz ülkemizin hukuk devleti olarak kalmasını, kaybedilen hukuk devletinin vasfının geri gelmesini istiyoruz” diye konuşan Özel; hakkı, hukuku, adaleti tanımayan siyasete bundan sonra geçit vermeyeceklerini ifade etti.

Özgür Özel şunları söyledi: “Emeklilerden, gençlerden ve toplumda yok sayıldığını hisseden atanmayan öğretmenlerden, staj mağdurlarına, sesini duyurmak isteyen toplumun tüm kesimlerine kadar kurulan bu ilişkinin karşılık gördüğünü müşahede ediyoruz. CHP artık başının üzerindeki görülmez %25’lik tavanı söz verdiğimiz gibi kırmıştır, tuzla buz etmiştir.”

“Kanal Bitti, İstanbul Yaşayacak!”

31 Mart yerel seçimlerinin ardından yeniden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak seçilen Ekrem İmamoğlu, “Bizler şunu anladık: Sizler İstanbul’da tasarruf ve bereket dönemi başladı dediniz. Partizanlık bitti; liyakat, adalet var. Dayanışmacı, halkçı belediye var. Bu anlayış kazanmaya devam edecek. Her İstanbulluya eşit ve adil hizmetin ulaştığı dönem devam edecek. Milletimiz dedi ki hızını artır, yoluna devam et. Kalkınmacı belediye dönemi başlamıştır dedik. İstanbul’un bu akşam verdiği tarihi mesajı nasıl bize vermişse hükümet yetkililerine de verdi. Verdiği talimat şu; seçilen seçilene saygı gösterecek, seçilen seçilene zulüm, dayatmacılık yapamaz, vesayet kuramaz, doğru mu? Ne dediniz; kanal yok, İstanbul var. Kanal bitti, İstanbul yaşayacak” dedi.

“Betona Karşı Yeşil Kazandı”

31 Mart yerel seçimlerinin ardından yeniden Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Mansur Yavaş, seçim kampanyası boyunca üzerinde durduğu çevre ve yeşil alan politikalarının, Ankara’nın geleceği için büyük önem taşıdığını tekrarladı. “Ankara’nın yeşil alanlarının korunması ve sürdürülebilir bir şekilde geliştirilmesi, görev süremiz boyunca önceliğimiz olacak” diyen Yavaş, Ankara’nın yeşil bir başkent olma yolunda ilerleyeceğini vurguladı.

Mansur Yavaş şunları söyledi: “Tüm Türkiye’ye sesleniyorum, Ankara’da seçimi beton kaybetti, yeşil kazandı. Ankara’da seçimi şatafat ve haksız servet kaybetti, emek ve alın teri kazandı. Ankara’da seçimi rantçılar kaybetti, sosyal belediyecilik kazandı. Ankara’da seçimi imar baronları kaybetti, 6 milyon Ankaralı kazandı. Ankara’da seçimi eser belediyeciliği adı altında ne olduğu belirsiz beton kulelerine milyarca lira harcayanlar kaybetti.”

İkizköy Direnişçisi Nejla Işık Muhtar Seçildi

Muğla’nın Milas ilçesindeki Akbelen Ormanı‘ndaki maden ocağına karşı direnen İkizköylülerin yeni muhtarı ise direnişin önde gelen isimlerinden Nejla Işık oldu. 31 Mart yerel seçimlerinde İkizköy’den muhtar adayı olan Nejla Işık, 164 geçerli oyun 93’ünü alarak muhtar seçildi.

İkizköy Çevre Komitesi’nin aldığı kararla aday olduğunu belirten Işık, “Köyümüzü madene teslim etmemek için aday oldum” diye konuştu. Mutluluğunu dile getiren Işık, “Burada, Muğla Milas’ı bu köyünde ilk defa bir kadın muhtar kazandı. Bir devrim yaptık galiba. Akbelen’in, İkizköylülerin mucizesi bence bu. Birlik ve beraberliğin getirdiği bir kazanım. Ben değil, biz kazandık. Tüm köylülerimizle birlikte tek yumruk olduk ve bugün bu başarıyı hep beraber kucakladık. Köyümüz ve köylümüz kazandı” dedi.

About Post Author