Teknoloji

Yeşil Dönüşüme Yönelik Teknoloji ve Hizmetlere Yeni Finansman

Yeşil ekonomiyi desteklemeye yönelik kredi anlaşması EBRD ve TSKB arasında imzalandı. 53,5 milyon euro tutarındaki Yeşil Ekonomi Finansman Fonu çerçevesinde, Türkiye genelinde yeşil dönüşüme yönelik teknoloji ve hizmetlere finansman oluşturulacak.

TSKB (Türkiye Sınai Kalkınma Bankası) ve EBRD (Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası), yeşil ekonomiyi desteklemeye yönelik yeni bir kredi anlaşmasını imzaladı. EBRD tarafından TSKB’ye sağlanan toplam 53,5 milyon euro tutarındaki Yeşil Ekonomi Finansman Fonu (GEFF) çerçevesinde Türkiye’de yeşil ekonomiyi destekleyen teknoloji ve hizmetlere finansman oluşturulacak. GEFF kapsamında kullanılacak kredi Temiz Teknoloji Fonu tarafından da desteklenecek.

Kredi ile Türkiye genelinde firmaların iklim değişikliği ile mücadele kapsamında gerçekleştirdikleri enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji de dahil olmak üzere yeşil ekonomi yatırımlarının desteklenmesi amaçlanıyor.

“Reel Sektörün Sürdürülebilir İş Modellerine Geçişi Kritik Önem Taşıyor”

EBRD ile gerçekleştirilen kredi anlaşmasıyla ilgili değerlendirmede bulunan TSKB Genel Müdürü Murat Bilgiç, “İklimle bağlantılı risk ve fırsatların etkin yönetimi için reel sektörün, yeşil dönüşüm olarak ifade ettiğimiz sürdürülebilir iş modellerine geçişi kritik önem taşıyor. Bu geçişte, etki odaklı kalkınma finansmanı araçları, tüm sektörleri kapsayan bir dönüşümü mümkün kılıyor” dedi. Sundukları sürdürülebilirlik kriterli finansman modelleriyle alanda etkili bir rol üstlendiklerini belirten Bilgiç, “İş ortağımız EBRD ile imzaladığımız ve yeşil ekonomi yönündeki kararlı adımlarımızı güçlendiren bu yeni kredi anlaşmasıyla, sürdürülebilir yatırımlara ilave kaynak sağlamaktan dolayı mutluyuz” şeklinde konuştu.

Firmalara Yeşil Finansman

EBRD Türkiye Direktörü Arvid Tuerkner ise: “EBRD olarak, TSKB’nin, firmalara yeşil finansman sağlamanın yanı sıra Türk finans kuruluşlarının kurumsal iklim yönetişimi uygulamalarını geliştirmeyi ve faaliyetlerinin sürdürülebilirliğini artırmayı da amaçlayan yenilikçi GEFF çerçevesi kapsamındaki ilk fon alıcısı olmasından dolayı büyük memnuniyet duyuyoruz” dedi.

About Post Author