Sivil Toplum

2023’te Neleri Başardık?

Change.org Türkiye’nin 2023 Değişim Raporu’nda, bu yıl en fazla imzalanan kampanyalar, başarıya ulaşanlar ve kampanyaların mücadele alanlarına dağılımı gibi bilgiler derlendi. Buna göre, 2023’te çevre ve iklim alanında 14 kampanyada talep edilen değişim gerçekleşti ve çevre alanı, en fazla başarının elde edildiği alan oldu.

Change.org Türkiye’nin 11. yılında, 85 kampanyada talep edilen değişim sağlandı ve kampanyalar başarıya ulaştı. Başlatılan 9.413 kampanya ve onları destek amaçlı 8 milyonun üzerinde imza ile 2023 yılında da toplumun her kesimi için değişimin ve demokrasinin sesi olundu. Change.org Türkiye Değişim Raporu’nda, 2023’te en fazla imzalanan kampanyalar, başarıya ulaşan kampanyalar ve kampanyaların mücadele alanlarına dağılımı gibi bilgiler derlendi.

Change.org Türkiye’de, 6 Şubat depreminden sonra üniversitelerin dönem sonuna kadar online olması kararına karşı başlatılan kampanya, 293.580 imza ile yılın en fazla imzalanan kampanyası oldu. Nisan ayında yüz yüze eğitime geçilmesiyle, kampanyada talep edilen sonuç elde edildi.

2023 Değişim Raporu’nda öne çıkan kampanyalar şöyle:

En Fazla İmzalanan Kampanya: “Üniversiteme Dokunma”

Kahramanmaraş depreminin ardından, üniversitelerde uzaktan eğitime geçilerek KYK yurtlarının depremden etkilenenlere tahsis edilmesi üzerine, eğitim haklarını geri isteyen öğrencilerin sesini duyurmak için başlattığı “Üniversiteme dokunma” kampanyası, 2023 yılının en fazla imzalanan kampanyası oldu. Serra Başol tarafından başlatılan kampanya, 300 bine yakın imzayla desteklendi ve başarıya ulaşarak online eğitim kararı iptal edildi.

Deprem Sonrası 503 Kampanya, 1.109.125 İmza

6 Şubat depremlerinden sonra depremzedelerin yaralarının sarılması, sorumluların cezalandırılması, yeniden benzer felaketlerin yaşanmaması gibi konuların öne çıktığı 503 kampanya başlatıldı. Bu alanda en fazla imzalanan kampanya, tüm sorumluların cezalandırılmasını talep eden kampanya oldu.

En Fazla Kampanya Eğitim Alanında

2023 yılında en fazla imzalanan kampanyanın eğitim alanında olmasının yanı sıra toplamda en fazla kampanya da eğitim alanında başlatıldı. Bu alandaki kampanya sayısı 640 oldu. Üniversite öğrencilerinin üniversite yönetimlerine yönelik başlattığı kampanyalar, okullara imam atanması gibi kararların yarattığı endişeler, eğitim kalitesinin artırılmasına yönelik kampanyalar, sayının fazla olmasında etkili oldu.

En Fazla İmza Hayvan Hakları için

2023’te toplamda en fazla imza, hayvan hakları alanında başlatılan kampanyalara atıldı. Hayvan hakları için toplanan imza sayısı, 1.238.928. Tüm ülkede yaşanan hayvan hakları ihlalleri ve barınaklarda yaşananlar bu alanda pek çok kişinin imza atmasının nedenleri arasındaydı.

 En Fazla Başarı “Çevre” ve “İklim” Alanında

2023’te çevre ve iklim alanında 14 kampanyada talep edilen değişim gerçekleşti ve çevre alanı, en fazla başarının elde edildiği alan oldu. İmza kampanyalarıyla güçlenen yerel mücadeleler ve gerek yerel gerek ulusal sivil toplum kuruluşlarının mücadelelere verdiği destekler bu alanda başarının artmasına katkıda bulundu.

Kullanıcılar tarafından yapılan düzenli maddi katkılar Change.org’un kampanyaları başarıya ulaştırmak için gereken en önemli gelir kaynağını oluşturuyor. Çok sayıda insan tarafından verilen küçük maddi destekler, önümüzdeki dönemlerin planlanmasına ve daha fazla kampanyayı duyurmaya imkan veriyor.

About Post Author