Gıda

Artan Gıda Fiyatları ya da “Korkunç Yeni Normal”

Avrupa genelinde gerçekleştirilen güncel bir kamuoyu yoklaması, son üç yılda Avrupalıların yarısından fazlasının bütçesinin daraldığını gösterdi. Çalışma, neredeyse tüm sektörlerdeki yüksek enflasyon nedeniyle “öğün atlamayı da içeren” zorlu kararların zorunlu hale geldiğine işaret ediyor.

Euronews’in haberine göre, Ipsos tarafından French Secours Populaire için yapılan ankete katılan 10 bin kişinin %29’u mali durumlarının güvencesiz olduğunu ve beklenmedik bir harcamanın dengelerini bozabileceğini söyledi. Son üç yılda alım gücünün azaldığına işaret eden çalışma, çoğunluğun öğün atlamak ve zorlu finansal seçimler yapmak zorunda kaldığını ortaya koydu. Neredeyse her iki Avrupalıdan biri, yüksek enflasyon ve nispeten durgun maaşlar nedeniyle gelecek birkaç ayda güvencesiz bir duruma düşme riskinin yüksek olduğunu düşünüyor.

Halkın sadece %15’i iyi koşullarda bir yaşam sürdürdüğünü ve günlük harcamalarına dikkat etme ihtiyacı hissetmediğini söyledi.

Ankete Göre “Her Üç Avrupalıdan Biri Açken Öğün Atlıyor”

Anket sonuçlarına göre, Avrupalıların büyük bir çoğunluğu zorlu mali koşullar nedeniyle tercihlerinden ödün vermek zorunda kaldı. Çalışma, neredeyse tüm sektörlerdeki yüksek enflasyon nedeniyle öğün atlamayı da içeren bu zorlu kararların zorunlu hale geldiğine işaret ederken neredeyse her üç Avrupalıdan biri açken öğün atladığını ifade ediyor.

Yunanistan ve Moldova gibi ülkelerde bu oranın daha yüksek olduğu gözlemleniyor. Diğer tavizler arasında kaloriferleri yakmamak, borç para almak ve artan maliyetler karşısında sağlık sorunlarının tedavisini geciktirmek ya da yaptırmamak yer alıyor.

Artan Fiyatlar Gıda Alışkanlıklarını Etkiledi

Joseph Rowntree Vakfı (JRF) tarafından Haziran ayında yapılan bir anket, Birleşik Krallık’ta 5,7 milyon düşük gelirli hanenin gıda için yeterli parası olmadığını ortaya koymuş ve bunu korkunç yeni normal olarak nitelendirmişti. Ankete göre, artan gıda fiyatlarının, sadece indirimli gıda satın alabilmekten, karınlarını doyurmak için büyük dernekler tarafından işletilen gıda bankalarına başvurmaya kadar, gıda alışkanlıkları üzerinde oldukça büyük etkileri oldu.

Ankete katılanların %38’i artık düzenli olarak günde üç öğün yemek yiyemediğini belirtirken, sadece %42’si kahvaltı, öğle ve akşam yemeklerini atlamadığını söyledi. Durumun ciddiyeti bazı ebeveynlerin cevaplarına da yansımış durumda. Zira bazı anne-babalar çocuklarına bakabilmek için kendi yemeklerinden kısmak zorunda kaldıklarını söyledi.

Ankete katılan ebeveynlerin %21’i çocuklarını besleyebilmek için en az bir kez yemeklerinden kıstıklarını belirtti.

Yüksek Enflasyon Endişe Yaratıyor

Enflasyondaki yükseliş aslında yavaşlama işaretleri verse de gıda ve malzeme fiyatlarında henüz bir düşüş gözlemlenmedi. Dolayısıyla satın alım gücü de azalmaya devam etti. Avrupa’nın enflasyon rakamları 2022 yılında üç katına çıkarak tüm zamanların en yüksek oranına işaret etti. Son bir yılda ise konut, su, gaz ve diğer masraflarda artışlar %18’lere ulaştı.

Çoğu ülkede ankete katılanların yarısından fazlası enflasyonla başa çıkma konusunda endişeli olduklarını, gıda, enerji ve çeşitli harcamaların artmayı sürdürmesinden korktuklarını söyledi. Araştırmaya göre, %62’si gıda fiyatlarındaki artıştan endişe ederken beklenmedik harcamalar ve benzin fiyatları ankete katılan nüfusun %59’unu endişelendiriyor.

About Post Author