İklim

“Asbest Bombası” Nae Sao Paulo, Sökülmek Üzere İzmir-Aliağa’ya Getiriliyor!

Brezilya Donanması’na 21 yıl hizmet veren uçak gemisi Nae Sao Paulo’nun sökülmek üzere Türkiye’ye gönderileceği öğrenildi. Uzmanların “Asbest Bombası” dediği ve içerisinde yaklaşık 900 ton asbest barındırdığı iddia edilen geminin Aliağa’da sökülecek olmasına İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer tepki gösterdi. Soyer, sosyal medyadan yaptığı açıklamada, “Kararın iptali için gereken hukuki mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceğimizden kimse kuşkusu duymasın” dedi.

İçinde yaklaşık 900 ton asbest barındırdığı iddia edilen, Brezilya Donanması’na ait Nae Sao Paulo adlı uçak gemisinin söküm için Aliağa’ya gelmesine Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın izin verdiği ortaya çıktı. 30 Mayıs 2022 tarihli izne göre, söküm işlemini Sök Denizcilik adlı firma gerçekleştirecek.

Brezilya donanmasında 21 yıl hizmet veren ve içerisinde yüksek miktarda asbest barındırdığı öne sürülen Nae Sao Paulo adlı uçak gemisi, söküm için İzmir Aliağa’ya gelecek. Ölümcül tehlikelere dikkat çeken uzmanlar, zehirli geminin denize ve çevreye zarar vereceği, insanlarda ise kansere yol açacağı uyarısında bulunuyor.

Geminin Sökümüne Yönelik Şartlı İzin Yazısı

Geminin sökümüne yönelik şartlı izin yazısında, “Gemi, ülkemize geldiğinde yanaşma izni verilmeden yetkili kurum tarafından radyasyon ölçümleri yapılacak ve ölçümlere ilişkin harcamalar Sök Denizcilik ve Tic. Ltd. Şti. tarafından karşılanacaktır. Ölçüm sonucunun beyan edildiği gibi fon seviyesi değerlerinin altında olduğunun ve gemide radyoaktif madde bulunmadığının tespit edilmesi halinde gemi, söküm tesisine yanaştırılacaktır. Ölçümler sonucunda gemide beyana aykırı radyasyon çıkması durumunda gemi ihracatçı ülkeye geri gönderilecektir” ifadelerinin yer aldığı belirtiliyor.

“İzmir ve Ege Denizi Büyük Risk Altında!”

Asbest Söküm Uzmanları Derneği Başkanı (ASUD) Mehmet Şeyhmus Ensari, Bakanlığın kararından vazgeçmesini isteyerek “Gemi tamir ve bakımı gerek asbest ve tehlikeli madde maruziyeti açısından gerekse de iş sağlığı ve güvenliği açısından Türkiye’nin kanayan yarasıdır” dedi.

İzmir ve Ege Denizi’nin büyük risk altında olduğunu anlatan Ensari, “Bakanlık, beş yılda 714 gemi sökümü ve 241 ton asbest bertaraf edildiğini açıkladı. Bu gemiden, 714 gemiden sökülen asbestten kat kat fazlası çıkacaktır. Bu da gösteriyor ki Aliağa gemi sökümlerinde çalışanlar ve çevre halkı asbeste maruz bırakılmıştır” şeklinde konuştu.

Türkiye’ye asbest bombasının geldiğini belirten Ensari, “Bu gemi, bölgede yaşayanların tamamını etkileyebilecek, hatta öldürebilecek durumda. İzmir ve Ege Denizi büyük risk altında! Geminin bugünkü Aliağa Gemi Sökümü şartlarında sökülmesi toplu katliamdır” dedi.

“Hukuki Mücadeleyi Sürdüreceğiz”

Konuyla ilgili sosyal medyadan açıklama yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Kararın iptali için gereken hukuki mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceğimizden kimse kuşkusu duymasın” dedi.

Tehlikeli-zararlı kimyasal maddelerle yüklü Sao Paulo gemisinin İzmir’e getirilecek olmasına çevre ve meslek örgütleri, odalar ve sivil toplum örgütleri tarafından da tepki verilmiş ve basın açıklamaları yapılmıştı.

About Post Author