İklim

Aşırı Hava Olayları Haziran’da Yıktı Geçti

İklim değişikliği ile şiddetlenen ve sıklığı artan aşırı hava olayları dünyanın farklı bölgelerinde birçok insanın hayatına mâl oldu.

Dünya genelinde, haziranda iklim değişikliğinin yol açtığı şiddetli yağış, yangın, aşırı sıcak hava ve toz fırtınası gibi aşırı hava olayları yaşandı.

AA’nın haberine göre, şiddetli yağışların etkisindeki Brezilya, Bosna Hersek, Pakistan, Çin, Bangladeş, Hindistan ve Kolombiya’da sel, heyelan ve kazalar yaşandı. Söz konusu ülkelerdeki felaketlerde birçok kişi yaralandı, kayboldu, evsiz kaldı ve yüzlerce kişi hayatını kaybetti. Şiddetli yağışların milyonlarca kişiyi etkilediği Hindistan ve Bangladeş’te su kaynaklı hastalıklar ortaya çıktı ve gıdaya erişim zorlaştı. Türkiye’de de Batı Karadeniz’de şiddetli yağmur sele neden oldu.

Aşırı sıcaklar Afganistan, Pakistan, İspanya ve Türkiye’nin de aralarında bulunduğu bazı ülkelerde yangına neden oldu. Tarım alanlarını ve ağaçları küle çeviren yangınlarda yalnızca insanlar değil, arazilerde ve ormanlardaki canlılar da öldü veya yaralandı.

43 dereceyi geçen sıcak havanın en az 30 yerde orman yangınına neden olduğu İspanya’da, özellikle ülkenin kuzey bölgelerinde binlerce kişi evlerini terk etmek zorunda kaldı.

Irak’ta son dönemde sık sık görülen toz fırtınaları, hava ve çevre kirliliğine, hastalıkların artmasına ve başkent Bağdat’ta yapılan bazı uçuşların iptaline yol açtı. Irak Çevre Bakan vekili Casim el-Filahi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Irak, dünya genelinde iklim değişikliğinden zarar gören ülkelerin başında geliyor” ifadesini kullandı.

ABD’nin orta ve batı kesimlerinde doğal afetler artış gösterirken ülkenin bazı bölgeleri aşırı yağmur ve sele teslim oldu, bazı kesimlerinde ise sıcaklık ve nem bunalttı. Felaketler, yalnızca insanların hayatını olumsuz etkilemedi. Kansas eyaletinde, en az 2 bin büyükbaş, nem ve sıcak hava nedeniyle telef oldu.

About Post Author