Gıda

Aşırı Sıcaklar ve Kuraklık Trakya’daki Bal Verimini Olumsuz Etkiledi

bal verimi

Aşırı sıcaklar ve kuraklığın Trakya’daki bal verimini olumsuz etkilediğini belirten üreticiler, Edirne ve Trakya genelinde yüzde 60’tan fazla verim kaybı yaşandığını ifade etti.

Türkiye’nin önemli bal üretim merkezlerinden olan Trakya’da bu yıl olumsuz hava koşulları bal üretimini olumsuz etkiledi. Kış aylarında başlayan kuraklığın, yaz aylarında aşırı sıcaklarla devam etmesiyle arılar kuruyan çiçeklerden istenen nektar ve poleni toplayamadı.

AA’nın aktardığına göre, Edirne Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Erdoğan Altınordu, kuraklığın olumsuz etkilerinin bu yıl derinden hissedildiğini belirterek, “Sıcaklar çok olumsuz etkiledi, bunun yanında kış aylarındaki kuraklık nedeniyle de ciddi verim kaybı var. Normalde çiçeklenme dönemi 20-25 gün süren ayçiçekleri bu yıl 5-6 günde çiçeklerini döktü. Bu çiçeklerden nektar toplanamaz hale geldi” dedi.

Arıcıların bu yıl beklentilerin çok altında bal hasat ettiğine dikkati çeken Altınordu, “Edirne’de normal şartlarda yılda ortalama 65-70 bin teneke bal elde ediliyordu, Trakya geneline baktığımızda yaklaşık 220 bin tenekelik bir üretim vardı. Bu yıl Edirne ve Trakya genelinde %60’tan fazla verim kaybı var” şeklinde konuştu.

“Koloniler Sandık Terk Ediyor”

Kırklareli Arı Yetiştiricileri Başkanı Nuri Çalışkan ise bu yılki iklim değişikliğinin, arıları olumsuz yönde etkilediğini söyledi. Arıların, aşırı sıcaklardan dolayı popülasyonlarını artırmadıklarını belirten Çalışkan, buna bağlı olarak sandıkların boşaldığını ifade etti.

Koloni başına ortalaması 16 kilogram civarında olan bal veriminin sıcaklıklara bağlı olarak 8-9 kilograma kadar düştüğünü dile getiren Çalışkan, “Nüfus kaybı olduğu gibi bir de koloniler sandık terk ediyor. Yani bulunduğu sandıktan çıkıp gidiyor. Zaten nüfus çok az bu sıcaklık onları o kadar etkiledi ki siz besleseniz bile mesela kek vermeye çalışıyoruz elimizden geldiğince. Şimdi bu sağımdan sonra sıvı beslemeye geçeceğiz kendilerini toparlasınlar diye ama bakıyorsunuz sandığı terk etmiş arı, gitmiş. Bu da aşırı sıcaklıklardan kaynaklanıyor. Bal verimi düştü onun yanında arılar da sıcaklıktan sandıkları terk ediyor” dedi.

Sandıkta nüfus düştükçe arının hastalanmasına da neden olduğunu vurgulayan Çalışkan, ne yapacaklarını bilemediklerini dile getirdi. Bu yıl bal veriminin de düştüğünü belirten Çalışkan, şunları söyledi: “Yaklaşık 1,5 ay önce sağım yaptığımızda verim biraz daha iyiydi. Biz iki defa bal sağımı yaparız, ilk sağımda ne çıktı 10 teneke, ikinci sağımda bunun iki katıdır, hesap böyledir. İlk sağımda 10 teneke çıktıysa ikinci sağımda 20 teneke bal almamız gerekirken yarıya düştü hatta bu kadar bile yok. Arıda nüfus düştüğü gibi verim de düşüyor.”

“Meralar Kahverengiye Büründü”

Kırklareli’nden arıcı Emrah Akol da Trakya’da son yıllarda ilkbahar ile yaz aylarında neredeyse yağış yağmadığını, kuraklığa bağlı olarak meraların kahverengiye büründüğünü söyledi. Kuraklıktan arıların olumsuz etkilendiğini belirten Akol, “Geçen yıl 200 kovan arıdan 3 ton bal alırken bu sene 500 kovan arıdan 3-3,5 ton balı zor alıyoruz. Sayı ikiye katlanmışken aynı verimi zor elde ettik diyebiliriz. Geçen yıllarla kıyaslarsak kovan başı 15-17 kilogram bal alıyorduk meşede (meşe balı) bu sene kovan başına aldığımız ürün neredeyse 7 ve 6 kilograma kadar düştü” dedi.

Tekirdağ Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Selman Aslantürk ise kuraklık nedeniyle bal üretiminin geçen seneye göre yarı yarıya düştüğüne dikkati çekti. Trakyalı arıcıların ham maddesinin ayçiçeği olduğunu vurgulayan Aslantürk, bu yıl yaşanan kuraklıktan dolayı tüm üreticilerin etkilendiğini belirtti. Aslantürk, polen olmamasından dolayı arının yavru yapamadığını, kolonilerin zayıf düştüğünü dile getirerek, “Ayçiçekleri bu sene kuraklıktan dolayı çok zayıftı. Çiçek dönemi çok kısa süre sürdü. Neticede arı, bal taşıyamadı. Üç gün gibi bir süre içerisinde geçen yıla göre %50’nin altında bir bal taşındı. Kuraklığın etkisiyle bizde bal verimi %50’nin altına düştü” dedi. Aslantürk, kuraklık nedeniyle arıcılara destek verilmesini istediklerini söyledi.

About Post Author