Ulaşım

Avrupa Hareketlilik Haftası’nda Enerji Tasarrufuna Dikkat Çekiliyor

Avrupa Hareketlilik Haftası

Her yıl 16-22 Eylül’de, Avrupa Komisyonu’nun Avrupa’nın farklı yerlerindeki şehirleri ve belediyeleri davet ettiği Avrupa Hareketlilik Haftası boyunca aktif hareketliliği, toplu taşımayı ve diğer temiz ulaşım çözümlerini destekleyen çalışmalar ve etkinlikler düzenleniyor. Haftanın bu yılki teması ise Enerji Tasarrufu olarak belirlendi.

Çeviri: S. Sena AKKOÇ

Avrupa Komisyonu, her yıl 16-22 Eylül’de sürdürülebilir kentsel hareketlilik kampanyalarına dair farkındalığı artırmak için Avrupa’nın dört bir yanındaki şehirleri ve belediyeleri Avrupa Hareketlilik Haftası’na davet ediyor. Hafta boyunca 3 bine yakın şehir ve bölge, aktif hareketliliği, toplu taşımayı ve diğer temiz ulaşım çözümlerini destekleyerek yerel paydaşların konu üzerine farkındalığını artırmaya yönelik çalışmalar ve etkinlikler düzenliyor.

Enerji Tasarrufu Neden Önemli?

Avrupa Hareketlilik Haftası’nın 2023 yılı teması, “Enerji Tasarrufu” olarak belirlendi. Peki, sürdürülebilir kentsel hareketlilikte enerji tasarrufu neden önemli? Avrupa genelinde konut sakinleri ve işletmeler için enerji maliyetleri artmakla birlikte hareketlilik yoksunluğu da yaygınlaşıyor. Toplu taşımanın işletme masrafları şehir bütçeleri için yüksek maliyet getiriyor.

Toplu taşıma masraflarının enerji verimliliği ile azaltılması uygun fiyatlı ve sürdürülebilir ulaşım altyapılarının desteklenmesini sağlayabilir.

Rusya’nın Ukrayna’yı haksız işgalinin ardından Rus petrolüne bağımlılığı azaltmak ve sürdürülebilir enerji kaynaklarına geçmek hayati önem taşıyor. Bu, bir yandan da Avrupa’yı 2050 yılına kadar iklim nötr bir geleceğe taşımak anlamına geliyor.

Enerji kullanımını azaltmaya yönelik kolektif eylem, yakıt rezervleri ve fiyatlarını olumlu etkilemekle birlikte hâlâ yapılacak çok şey var. Ulaşım alışkanlıklarımızın kolektif çabalara katkıda bulunmasını sağlamaya çalışmak her geçen gün daha önemli bir hal alıyor.

Enerji Verimliliği için Hızlı Kılavuz

Enerji Verimliliği teması etrafında hazırlanan Hızlı Kılavuz bilgi notları, beş ana başlığı ele alarak Enerji Tasarrufu kampanyasını açıklıyor:

  • Toplu taşıma: Toplu taşıma, enerji tüketimimizi azaltmamıza yardımcı olacak büyük bir potansiyele sahip. Bir kişinin toplu taşıma ile 1 kilometre yol katetmesi için gereken enerji miktarı, özel otomobile göre çok daha düşük.
  • Aktif ol: 5 kilometreden kısa mesafeler yürüyerek veya bisikletle katedilebilir. Enerjiden tasarruf etmek, fiziksel ve zihinsel sağlığınıza da yarar sağlayabilir.
  • Araç bağımlılığını azaltma: Arabanız olmadan hareket etmenin özgürlüğünü hissedin. Özel bir araca sahip olmanın yıllık maliyeti çoğunlukla hafife alınıyor. Ancak yalnızca enerji maliyeti 4.500 euro’ya kadar çıkabiliyor.
  • Mobilite yönetimi: Gereksiz araç seyahatlerinizi azaltın. Daha iyi planlama yapabilir, evden çalışabilir veya alışveriş için yerel dükkanları tercih edebilirsiniz.
  • Altyapı çözümleri: Mobilite altyapısı, yollar ve araç trafiğiyle sınırlı değil. Özel araçların kullanımını azaltmak için aktif ulaşım ve toplu taşıma gibi enerji yoğunluğu daha düşük ulaşım türlerini tercih edebilirsiniz.

Yazının aslına buradan ulaşabilirsiniz.

About Post Author