Kent

Avustralya ’da Sel Felaketi: Barajlar Taştı, On Binlerce Kişinin Tahliyesi İstendi

Avustralya ’nın Sidney kentinde, etkili olan şiddetli yağmur ve sel baskınları nedeniyle on binlerce kişinin tahliye edilmesi istendi. Yeni Güney Galler eyaleti Acil Durum Hizmetleri Bakanı Stephanie Cooke, “Bu yaşamı tehdit eden acil bir durum; kıyı erozyonu, ani su baskınları ve nehir taşması gibi birden fazla tehlike ile karşı karşıyayız” dedi.

Euronews’te yer alan habere göre, Avustralya ’nın en büyük kenti Sidney’de etkisini gösteren şiddetli yağmur ve sel baskınları nedeniyle on binlerce kişinin tahliye edilmesi istendi. Avustralya Meteoroloji Dairesi, Nepean Nehri boyunca sel riskinin olabileceği ve bölgede etkili olan rüzgarların saatte 90 kilometreye ulaşabileceği bilgisini paylaşarak uyarıda bulundu. Şiddetli yağışın ve sel baskını riskinin olabileceğini belirten yetkililer, 5 milyon nüfuslu kent merkezi ve çevresinde yaşayan 32 binden fazla kişi için evlerini boşaltmaları ya da terk etmeye hazırlanmaları konusunda çağrı yaptı.

“Birden Fazla Tehlike ile Karşı Karşıyayız”

Sel felaketi ile ilgili konuşan Yeni Güney Galler eyaleti Acil Durum Hizmetleri Bakanı Stephanie Cooke, “Bu yaşamı tehdit eden acil bir durum; kıyı erozyonu, ani su baskınları ve nehir taşması gibi birden fazla tehlike ile karşı karşıyayız” dedi. Cooke, kent sakinlerinin gerekmediği sürece seyahat etmemeleri gerektiğini söyledi. Son 24 saat içerisinde 83 kurtarma operasyonu gerçekleştirildiğini anlatan Cooke, 3 binden fazla yardım talebine de karşılık verildiğini belirtti.

Warragamba Barajı Taşmaya Başladı

Avustralya ’da günlerdir süren sağanak yağış, barajların taşmasına ve şehrin bazı bölgelerinde acil durum ilan edilmesine neden oldu. 3 Temmuz gecesi, geç saatlerde, Batı Sidney’deki Warragamba Barajı’nın taşmaya başladığı bilgisi aktarıldı. Sağanak yağışın, son bir buçuk yılda meydana gelen dördüncü sağanak yağış olduğu, bununla birlikte diğer üç yağıştan çok daha kötü sonuçlar doğurabileceği kaydedildi.

About Post Author