Sivil Toplum

Biriniz Hepimiz İçin: Sosyal Bağış Hareketi

Doğamıza sahip çıkan, eğitime güç veren, ihtiyaç sahiplerine destek olan, daha iyi bir gelecek için çocuklarımıza fırsat eşitliği yaratan, hayvan dostlarımızı korumak için canla başla çalışan, kadınlara ekonomik güç veren sivil toplum kahramanları, Sosyal Bağış Hareketi sayesinde dertlerini, hedeflerini ve yürüttükleri projeleri etkin bir iletişim yönetimiyle milyonlarca kişiye anlatma fırsatını yakalıyor…

YAZI: Işık ELPEK, Marjinal Sosyal Kurucu Ortağı

Günümüzde hızla artan kurumsal gönüllülük projeleri, toplumsal dönüşüm ve dayanışmada kilit rol oynuyor. Çalışanlar aktif olarak yer aldıkları gönüllülük projelerinde, kurum aidiyetinin ötesinde toplum için fayda üretilen bir kamusal alanın parçası oluyorlar. Marjinal PN ve MarjinalSosyal olarak 24 yıldır sivil toplum kuruluşlarına (STK) verdiğimiz desteği Marjinal çalışanlarının gönüllü olarak yürüttüğü Sosyal Bağış Hareketi kurumsal gönüllülük projesiyle somutlaştırmış olmaktan sevinç ve gurur duyuyoruz.

Sosyal Bağış Hareketi için öncelikli hedefimiz; bireysel bağışın önemini vurgulamak ve Türkiye’de sivil toplum adına, dayanışma zeminini güçlendirerek umudu yükseltmek. Neredeyse her gün incinen bir çocuğun, haksızlığa uğrayan ya da ihtiyaç içindeki insanların, şiddet karşısında çaresiz kalan kadınların, eşitsizliklerin, doğa tahribatının, yok oluşun, kayıpların, yoksunlukların, birlikte yaşadığımız hayvanlara ve tüm canlılara tahammülsüzlüğün yansıdığı haberler ile karşılıyoruz. Böyle bir tabloda STK’ların oynadığı rolün çok kıymetli olduğuna inanıyoruz. Ortaya koydukları mücadele ile hepimizin yüreklerini fetheden STK’ların varlıklarını sürdürebilmeleri ve onlar aracılığıyla ihtiyaç sahibi herkesin hak ettiği yaşama ulaşması için bireysel bağışın ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Ancak ne yazık ki bireysel bağış bilincinin ülkemizde yeterince yerleşmemiş olduğunu gözlemliyor ve dönem dönem bu konuda hazırlanan raporlarda da STK’lara olan desteğin düşüklüğüne şahit oluyoruz. Sivil toplum kahramanlarının daha geniş etki alanlarına ulaşmasını sağlamak, daha fazla sosyal değer üretmek, daha özgür hareket alanı açmak ancak bireysel destek kültürüyle mümkün olabilecek bir şey. Sosyal Bağış Hareketi için de Türkiye’de bu kültürün geliştirilmesi için çalışıyoruz.

Facebook’un katkılarıyla bu yıl başlattığımız Sosyal Bağış Hareketi kapsamında bugüne dek Darüşşafaka Derneği, Bilim Kahramanları Derneği, Koruncuk Vakfı, KAÇUV, Hayata Destek Derneği, WWF, TEMA Vakfı ve TEGV için toplanan bağışlar STK’lara sosyal medya aracılığıyla yönlendirildi. Doğamıza sahip çıkan, eğitime güç veren, ihtiyaç sahiplerine destek olan, daha iyi bir gelecek için çocuklarımıza fırsat eşitliği yaratan, hayvan dostlarımızı korumak için canla başla çalışan, kadınlara ekonomik güç veren bu sivil toplum kahramanları, Sosyal Bağış Hareketi sayesinde dertlerini, hedeflerini ve yürüttükleri projeleri etkin bir iletişim yönetimiyle milyonlarca kişiye anlatma fırsatını yakaladı. Bugüne dek kampanyaya dahil olan sekiz STK sosyal medyada yaklaşık 17 milyon kişiye erişti ve yüzlerce bağışçıya ulaştı. Bu yüksek erişim sayısı ise projenin mottosu olan; “Biriniz hepimiz için” diyen ve MarjinalSosyal için gönüllü çalışan Marjinalliler ile gerçekleşti.

About Post Author