Kent

Bitlis’te Yangın Söndürme Çalışmaları Sürüyor; Müdahale Yetersiz

Bitlis’te 30 Ağustos’ta çıkan orman yangını kısmen kontrol altına alınırken, söndürme çalışmalarına katılan bölge sakinleri müdahalenin yetersiz olduğunu ifade ediyor.

YAZI: Şenol BALI

Bitlis’e bağlı Buzlupınar mevkisinde çıkan yangın, üç gün sonra kısmen kontrol altına alındı. Rüzgarın yön değiştirmesiyle yeni yangınların oluştuğu bölgede yangın söndürme çalışmaları ise sürüyor.

Bitlis’te üç gündür devam eden ormanlık alandaki yangının söndürülmesi için çalışmalar devam ediyor.  Henüz belirlenemeyen nedenle 30 Ağustos’ta başlayan yangın, kuru otların tutuşması ve rüzgarın etkisiyle hızla yayıldı. Üçüncü gününe yangınlar sonucu onlarca hektar alan küle dönerken çevredeki birçok tarım arazisi de zarar gördü. Arazinin sarp ve engebeli olması yangın bölgesine karadan olan ulaşımı olumsuz etkilerken yangının üçüncü gününde bir helikopterin havadan müdahale etmeye başladığı belirtildi. Bitlis Belediyesi ve Orman İşletme Müdürlüğü’ne bağlı ekipler Boz Dağı eteklerinde yoğunlaşan yangın söndürme çalışmalarını sürdürüyor. Söndürme çalışmalarına katılan bölge sakinleri ise müdahalenin yetersiz olduğunu söylüyor.

“Havadan Müdahale Olmadı”

Devam eden yangınlar hakkında EKOIQ’ye konuşan bölge sakinlerinden Muhsin Yasak yangını kendi imkanlarıyla söndürdüklerini ifade ediyor. “Yangın ilk çıktığı gece hemen bölgeye gittik ve yangını kendi imkanlarımızla söndürmeye çalıştık. Yanan kökler yuvarlanınca yangını yeni yerlere taşıyordu. Havadan müdahale olmadı. Karadan yapılan müdahale ise yetersiz kaldı. Sadece iki itfaiye aracı bizlere destek oldu. Biz o gece yangını nispeten kontrol altına aldık ancak ertesi gün yeniden başladı yangınlar. Bu defa müdahale geç olunca bayağı yayıldı. Yayıldıktan sonra da kontrolden çıktı ve müdahale edemedik” diyen Yasak, zamanında müdahale olması durumunda yangının daha erken önlenebileceğini sözlerine ekliyor.

“Şiddetli Rüzgar Yeni Yangınlara Neden Oluyor”

Bitlis Orman İşletme Müdürü Tahir Baydaş, daha önce yaptığı açıklamada devam eden yangın söndürme çalışmalarına dair bilgilendirmede bulundu. Baydaş sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada şu değerlendirmelerde bulundu; “Şu an bir helikopter, 4 arazöz, 2 ilk müdahale aracı ve 6 pikabımızla yangınla mücadele halindeyiz. 2 toplumsal olaylarda kullanılan TOMA da destek veriyor.

Meteoroloji’den aldığımız verilere göre, şiddetli rüzgarın saat 17.00 itibarıyla durmasını bekliyoruz. Şu an 90 personelimiz araziye dağılmış durumda. Arazi şartları çok sarp. 100 metreden 200-300 metre rakıma kadar yükselebilirler. Şiddetli rüzgarın etkisi de var ama bütün gücümüzle yangını kontrol altına almak için uğraşıyoruz.”

About Post Author