İklim

BM Libya Özel Temsilcisi: “Derne’deki Durum İçler Acısı”

Libya

BM, Libya’daki sel felaketinden en fazla etkilenen Derne kentinde en az 11 bin 300 kişinin öldüğünü, 10 bin 100 kişinin ise kaybolduğunu açıkladı. BM Libya Özel Temsilcisi Abdoulaye Bathily ise Derne için “Durum içler acısı. Yaşanan kriz Libya’nın kapasitesini, siyaseti ve sınırları aşıyor” ifadelerini kullandı.

Birleşmiş Milletler (BM), Libya’daki sel felaketinden en fazla etkilenen Derne kentinde en az 11 bin 300 kişinin öldüğünü, 10 bin 100 kişinin ise kaybolduğunu açıkladı. Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi (BMİYKO), arama ve kurtarma çalışmalarının devam ettiğini belirterek ölü sayısının artmasından endişe edildiğini ifade etti. BMİYKO, Libya’nın doğusundaki diğer bölgelerde ise sel felaketinin en az 170 can aldığını belirtti.

Derne’de ölü sayısının 11 bini geçtiği açıklanırken, Libya’nın doğusundaki hükümetin Sağlık Bakanı Othman Abdeljalil ise yalnızca bu kentteki sel felaketinde 3 bin 252 kişinin can verdiğini söyledi. Felaketin en kötü etkilediği yaklaşık 100 bin kişinin yaşadığı Derne’de çok sayıda kişinin iki barajın taşmasıyla birlikte sel sularıyla denize sürüklendiği düşünülüyor. Deniz kenarında arama çalışmaları sürerken can kaybı hızla artıyor.

DSÖ, 29 bin ton Yardım Malzemesi Gönderildiğini Duyurdu

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), selin vurduğu Libya’ya yaklaşık 250 bin kişinin ihtiyacını karşılayacak (29 ton) tıbbi malzeme gönderildiğini açıkladı. Açıklamada, temel tıbbi ekipman ile ilaç, ameliyat malzemesi ve ceset torbalarından oluşan yardım malzemelerin Bingazi kentine ulaştığı belirtildi.

“Kriz Libya’nın Kapasitesini ve Sınırları Aşıyor”

Birleşmiş Milletler (BM) Libya Özel Temsilcisi Abdoulaye Bathily, Libya’nın doğusunu vuran selden en çok etkilenen Derne’deki durumun içler acısı olduğunu belirtti. Sosyal medya platformu X’ten paylaşımda bulunan Bathily, selin meydana getirdiği yıkım ve can kaybının boyutunu yakından gördüğünü söyleyerek şu ifadeleri kullandı: “Durum içler acısı. Yaşanan kriz Libya’nın kapasitesini, siyaseti ve sınırları aşıyor.” Bathily, BM’nin ihtiyaç sahiplerine gereken yardımı sağlamak için Libya’daki yerel makamlarla ve sahada görev yapan yardım kuruluşlarıyla işbirliği içinde olduğunu aktardı.

About Post Author