Özel Sektör

COP28’de Küresel İklim Raporlamasına Bağlılık Taahhüdü

İklim değişikliğiyle ilgili yıllık BM konferansı COP28, Pazartesi günü 64 bölgeden yaklaşık 400 kuruluşun iklimle ilgili raporlama için küresel bir temel oluşturmayı taahhüt etmesine sahne oldu.

Dünyada 64 farklı bölgeden 400’e yakın kuruluş, Uluslararası Sürdürülebilirlik Standartları Kurulunun (ISSB) iklimle ilgili raporlamasının küresel düzeyde benimsenmesini ve kullanımını ilerletmeyi taahhüt etti. COP28’deki Finans Günü sırasında duyurulan destek beyanı, iklim değişikliği riskine yönelik eylem odaklı müdahalelerin geliştirilmesine yönelik güçlü desteği gösteriyor.

IFRS Vakfı tarafından kurulan Uluslararası Sürdürülebilirlik Standartları Kurulu, Haziran ayında IFRS S1 ve IFRS S2’nin yayımlanmasıyla iklim raporlaması için küresel bir temel oluşturmaya başladı. Yürürlük tarihi 1 Ocak 2024 olan standartların uygulanmasına yardımcı olmak amacıyla kapsamlı bir çaba sürdürülüyor.

Bu yılın başlarında ISSB Standartları, uluslararası menkul kıymetler düzenleyicileri için küresel bir kuruluş olan IOSCO tarafından onaylandı. O zamandan bu yana dünyanın dört bir yanından şirketler, idari bölgeler ve diğer piyasa oyuncuları ISSB Standartları’nın benimsenmesine veya kullanılmasına yönelik yolu açıyor.

Deklarasyonda özetle:

İklim riskleri şirketler ve sermaye üzerinde giderek daha fazla gerçek etki yaratıyor. Bu nedenle, COP28’deki iklim eylemi çağrılarına yanıt olarak iklimle ilgili küresel düzeyde tutarlı, karşılaştırılabilir açıklamalara olanak sağlayacak pazar altyapısının oluşturulmasını destekliyoruz. Kararlıyız. ISSB’nin İklim Standardı’nın iklim küresel temeli olarak benimsenmesini veya kullanılmasını ilerletmek en büyük hedefimizdir” vurgusu yapıldı.

Dünyanın dört bir yanından binlerce yatırımcı bildiriye imza attı. Yatırımcılar, karar verme açısından faydalı, karşılaştırılabilir sürdürülebilirlik açıklamaları sağlayan standartlar talep etti. 25’ten fazla borsanın yanı sıra 27 menkul kıymet borsasını temsil eden Afrika Menkul Kıymetler Borsaları Birliği ve 17 borsayı temsil eden Arap Sermaye Piyasaları Federasyonu da doğrudan destek sinyali verdi. Ayrıca dünya ölçeğinde 40’ı aşkın muhasebe meslek kuruluşu ve denetim firması da destek olacağını açıkladı.

İklim Riskleri Hakkında Daha İyi Bilgiye İhtiyaç Var

Küresel Raporlama Girişimi (GRI), CDP ve Doğayla İlgili Mali Açıklamalar Görev Gücü (TNFD) dahil olmak üzere ISSB’nin sürdürülebilirlik bilgilendirme ortamındaki kilit ortakları da ISSB’nin çalışmalarına desteklerini bir kez daha teyit etti.

COP28’de göze çarpan güçlü desteğe dikkat çeken ISSB Başkanı Emmanuel Faber şunları söyledi: “Bu bildirgeyi imzalayanlar her kıtadan, her ölçekteki kuruluşu temsil ediyor. Bunu, çalışmalarımızın ardındaki aciliyetin bir işareti olarak kabul ediyoruz ve ISSB Standartları’nın, iklimin yarattığı riskler hakkında daha iyi bilgi ihtiyacına karşı hayati bir küresel çözüm sunabileceğinin doğrulanması olarak görüyoruz”.

ISSB Başkanı, piyasa katılımcılarının sürekli olarak istişare yoluyla uyumlu ve ölçülebilir “küresel sürdürülebilirlik açıklama standartlarına” ihtiyaç duyduklarını belirtti. Faber, ISSB Standartları’nın bunu sağladığını dile getirdi. Dünya ölçeğindeki kuruluşların desteğine dikkat çeken Faber, standartların küresel uygulamaları için gerekli pazar altyapısının ve kapasite geliştirmesinin oluşturulması için çalıştıklarını söyledi. Son olarak Faber, “ISSB Standartları’nın uygulanmasını destekleyecek içerik sağlayan bilgi merkezimizin lansmanı, ileriye doğru atılmış önemli bir adım” sözleriyle açıklamasını noktaladı.

About Post Author