Kültür

Deprem Bölgesindeki Kültürel Miras için Küresel Çağrı

UNDP’nin Şubat 2023 depremlerinde hasar gören kültürel mirası restore etmek için başlattığı küresel kampanya, bölgenin somut ve somut olmayan kültürel mirasının korunmasına katkıda bulunacak. 

Geçen yıl Türkiye’yi vuran yıkıcı Şubat depremlerinden bir yıl sonra, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) afetten etkilenen topluluklar ile dayanışma içinde çalışmayı sürdürüyor. Geçtiğimiz 12 ay boyunca UNDP, kırılgan gruplara yönelik bakım hizmetlerinin yeniden sağlanmasına, belediyelere atık ve deprem enkazının yönetiminde destek olmaya, geçim kaynaklarının yeniden tesis edilmesine ve ticari faaliyetlerin canlandırılmasına ve bölgenin paha biçilemez kültürel mirasının korunmasına odaklanarak sosyal ve ekonomik toparlanma çabalarına katkı sağladı.

İhtiyaçlar Hâlâ Çok Büyük

Felaketin üzerinden bir yıl geçmesine karşın ihtiyaçların hâlâ çok büyük olması nedeniyle UNDP, uluslararası topluma çağrıda bulundu. Çağrıda; geçim kaynaklarını yeniden canlandırmayı ve toplulukları yeniden inşa etmeyi sağlayacak cömertliğin sürdürülmesi talep edildi. #SaveTheLegacy  etiketi ile yapılan çağrıda,Desteğinizle 11 ilde depremden etkilenen kültürel mirasa birlikte sahip çıkabilir, bu eşsiz mirasa dayalı geçim kaynaklarını yeniden canlandırabiliriz” denildi. 

UNDP’nin Şubat 2023 depremlerinde hasar gören kültürel mirası restore etmek için başlattığı küresel kampanyaya yapılacak bağışlar, bölgenin somut ve somut olmayan kültürel mirasının korunmasına katkıda bulunacak. Kampanya, birey, kurum ve hükümetlerin katkılarına açık.

About Post Author