Gıda

Zeytin Üreticisi Topluluklarının Güçlendirilmesi Projesi Yola Çıktı

Türkiye’deki zeytin üreticisi toplulukları Yeşil Mutabakat ile uyumlu, sürdürülebilir üretim uygulamaları konusunda güçlendirmek amacıyla, S.S. Proje Evi Üretim Eğitim İşletme.

Okumaya Devam Et
Gıda

Virüs Ağaçları Vurdu: Kakao Krizi Kapıda

Dünya ölçeğinde kakao fiyatları bir süredir kesintisiz olarak artıyor. Batı Afrika’da etkili olan virüs salgını ağaçları öldürdü. Gübre yetersizliği de.

Okumaya Devam Et
Gıda

İklim Dostu Çiftlikler hem Üreticiyi hem de Tüketiciyi Koruyor

Kış aylarının sıcak geçmesi ve kar yağışının yetersiz olması toprağın su tutma kapasitesini düşürüyor, zararlı organizmaların artışına ve bitkilerde erken.

Okumaya Devam Et
Gıda

Yabani Otlarla Mücadelede Herbisit Yerine Yulaf Ekimi

Doğa dostu üretim yapan, herbisit, yani ot öldürücü pestisit kullanmayan bazı çiftçiler, arazide yabani otlarla başa çıkma yöntemi olarak yulaf.

Okumaya Devam Et
Gıda

Tarımda Yeni Dönem: Ürüne Göre Su değil, Suya Göre Ürün

Küresel iklim krizi, katlanarak artan küresel gıda talebinin karşılanmasındaki en temel engellerden biri. İklim değişikliği yüksek sıcaklıklar, kuraklık ve aşırı.

Okumaya Devam Et
Gıda

Tarımda Sürdürülebilirlik ve Kooperatiflerin Sürdürülebilir Kalkınmaya Katkıları

Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’na ulaşmak için tarımın daha verimli, adil ve çevre dostu bir şekilde yönetilmesi gerekiyor. Bu noktada da, tarımda.

Okumaya Devam Et
Gıda

Gıdanın Yarını

Gıda kaybı ve israfı yine gıdanın sürdürülebilirliğinin önündeki en önemli engeller arasında yer alıyor. Birleşmiş Milletler verilerine göre, gıdanın üçte.

Okumaya Devam Et
Gıda

İklim Değişikliği ile Artan Çekirge İstilası Gıda Güvenliğini Tehdit Ediyor

Çöl çekirgelerini dünyadaki en yıkıcı göçmen böcek olarak tanımlayan FAO, 1 kilometrekarelik alanda bulunan 80 milyon çekirgenin, 1 günde 35.

Okumaya Devam Et
Gıda

İklim Krizi Çikolatayı da Vurdu!

Gana ve Fildişi Sahili başta olmak üzere dünyanın en büyük kakao çekirdeği üreticilerinde yaşanan kuraklık, küresel kakao fiyatlarında yeni bir.

Okumaya Devam Et
Gıda

Hatay’da Tarımsal Üretimde Onarıcı Dönüşüm Başlıyor

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği’nin Hatay’da çiftçilere yönelik başlattığı Tarımsal Üretimde Onarıcı Dönüşüm Projesi; bölgede sürdürülebilir tarımsal üretimi yaygınlaştırmayı, çiftçilerin.

Okumaya Devam Et