Gıda

Buğday Derneği’nden Hatay’daki Üreticiler için Dayanışma Çağrısı

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği, Büyük Güneydoğu Depremi’nin yarattığı yıkımın ardından adil, sürdürülebilir ve doğa ile uyumlu bir gelecek inşa.

Okumaya Devam Et
Gıda

Her Yıl Gıda Mahsullerinin Yüzde 40’a Yakını Kayboluyor!

Bitki hastalıklarının küresel ekonomiye maliyeti 220 milyar doların, istilacı böceklerin maliyeti ise en az 70 milyar doların üzerinde. Öte yandan.

Okumaya Devam Et
Gıda

Devlerle Savaş: Ekoaktivist Vandana Shiva

Hintli çevre aktivisti Vandana Shiva, tohumları ve çiftçileri endüstriyel tarımın zehir kartelinden korumak için 50 yıldır mücadele ediyor. Tarımın karşı.

Okumaya Devam Et
Gıda

Türkiye, Pestisit Bildirimlerinde Birinci Sırada!

Avrupa Birliği tarafından 2022 yılında 311’i pestisit (tarım zehri) kalıntısı olmak üzere Türkiye kaynaklı 518 bildirim yapıldı. 2022’de pestisit bildirimi.

Okumaya Devam Et
Gıda

Yemeksepeti Karbon Emisyonlarını Bu Yıl da Dengeledi

VERRA-VCS (Verified Carbon Standard), Şirketlerin Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ne ulaşmak için kullandığı bir karbon emisyon azaltımı sertifikasyon sistemi. Şirketler VCS sertifikalı.

Okumaya Devam Et
Gıda

“Kuraklık ve İklim Değişikliği Tarım Sektörü için En Büyük Tehdit”

Küresel ölçekte en büyük sorunların başında gelen kuraklık, bugün varılan noktada hayatın her aşamasını olumsuz etkiliyor. “Kuraklık ve iklim değişikliği.

Okumaya Devam Et
Gıda

Yeni Rapor: 2022’de Gıda Fiyatları Rekor Seviyeye Ulaştı

Yeni yayımlanan bir rapora göre, 2022 yılında, küresel ölçekte gıda fiyatları %56 artışla rekor seviyelere ulaştı. Dünya gıda fiyatları endeksi,.

Okumaya Devam Et
Gıda

Buğday Derneği’nden “Organik Tarıma Giriş”

Buğday Derneği’nin organik üretimi yaygınlaştırmak için başlattığı etkinlikler “Organik Tarıma Giriş” ile devam ediyor. “Organik tarım nedir, organik tarım uygulamaları,.

Okumaya Devam Et
Gıda

İstanbul’da Yerel Gıda Sistemi: “Yerinde Üret, Yerinde Tüket”

Buğday Derneği’nin Portekiz’den K-Evolution ve Türkiye’den Marmara Belediyeler Birliği ortaklığında yürüttüğü “İstanbul ve Setúbal’da Yerel Yönetimler ile Yerel Gıda Sistemini.

Okumaya Devam Et
Gıda

Çukurova’da Daha Az Su Tüketen Ürünlerin Ekilmesi Önerildi

Türkiye’de yaklaşık 8,5 milyon ton mısır üretildiğini ve 1 milyon tonla Adana’nın üretimde ikinci sırada yer aldığını belirten uzmanlar, iklim.

Okumaya Devam Et