Gıda

Norveç, Svalbard Küresel Tohum Deposu

Geride bıraktığımız yüzyılda dünyamızın genetik çeşitliliğinin %90’ından fazlasını yitirdik. Svalbard Tohum Deposu halen devam eden genetik çeşitlilik erozyonuna yanıt geliştirmek ve.

Okumaya Devam Et
Gıda

Aşırı Sıcaklar ve Kuraklık Trakya’daki Bal Verimini Olumsuz Etkiledi

Aşırı sıcaklar ve kuraklığın Trakya’daki bal verimini olumsuz etkilediğini belirten üreticiler, Edirne ve Trakya genelinde yüzde 60’tan fazla verim kaybı.

Okumaya Devam Et
Gıda

Tarım ve Orman Bakanlığı Sofralara Gelen Zehirlerden Altısını Daha Yasakladı

Sağlığa ve çevreye zararlı altı tarım zehrinin yasaklanmasıyla son 13 yılda yasaklanan tarım zehri aktif madde sayısı toplam 223’e yükseldi..

Okumaya Devam Et
Gıda

Trakya’da Aşırı Sıcaklar Ayçiçeği Üretimini Vurdu

Trakya’da aşırı sıcakların ayçiçeğinde rekolteyi düşürebileceği, ayçiçeğinde yüzde 70 verim düşüklüğü beklendiği belirtildi. Ayrıca gelecek yıllarda da aşırı sıcakların beklenmesi.

Okumaya Devam Et
Gıda

Türkiye’de Tarım Zehri Bildirimleri Rekor Seviyelerle Artıyor!

Tarım zehirleri (pestisitler) sebebiyle 2023 yılının ilk yarısında Avrupa Birliği’nden Türkiye kaynaklı 103 bildirim yapıldı. Bildirimlere göre ülkemizde yasaklanan pestisitlerin.

Okumaya Devam Et
Gıda

Yeni Rapor: Çiftçiler, İyi ve Sürdürülebilir Tarım Konusunda Bilinçleniyor

Tarım sektörünün analiz edildiği yeni bir rapora göre, çiftçiler iyi tarım ve sürdürülebilir tarım konusunda bilinçleniyor. Sertifikalı tohum, organik ve.

Okumaya Devam Et
Gıda

Aşırı Hava Olayları Gıda Fiyatlarını Belirgin Şekilde Etkiliyor

Gıda fiyatlarının birçok faktörden etkilendiğini belirten uzmanlar, bu faktörlerin yanı sıra aşırı hava olaylarının da fiyatlar üzerinde belirgin bir etkisi.

Okumaya Devam Et
Gıda

18 Haziran Sürdürülebilir Gastronomi Günü: Sağlımıza, Çevremize Zarar Vermeyen Mutfaklar

2050 yılına kadar dünyada beslenmesi gereken 9 milyardan fazla insan olacağı tahmin edilmekle birlikte üretilen tüm gıdaların üçte biri israf.

Okumaya Devam Et
Gıda

Yeni Rapor: Türkiye’de Tarımsal Gıda Sektörü İklim Risklerine Karşı Savunmasız

Yeni bir rapora göre çevresel sürdürülebilirlik, su kıtlığı ve olumsuz hava koşulları Türkiye’de tarımın önündeki en büyük riskler olarak ortaya.

Okumaya Devam Et
Gıda

Buğday Derneği’nden Hatay’daki Üreticiler için Dayanışma Çağrısı

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği, Büyük Güneydoğu Depremi’nin yarattığı yıkımın ardından adil, sürdürülebilir ve doğa ile uyumlu bir gelecek inşa.

Okumaya Devam Et