Sivil Toplum

Gaziantep’te Doğa ve İnsan için Dönüşüm Projesi Hayata Geçiyor

WWF-Türkiye’nin Gaziantep’te Şahinbey Belediyesi işbirliği ile gerçekleştireceği “Gaziantep Geridönüşüm İşçileri için Yenilikçi İş Modelleri” AB projesi, hem kaynağında ayrıştırılmış atığın toplanmasıyla verimlilik sağlamak hem de geridönüşüm işçilerini kayıtlı sisteme dahil ederek yaşam ve çalışma koşullarını iyileştirmek için yola çıkıyor.

WWF-Türkiye’nin (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) Gaziantep’te Şahinbey Belediyesi işbirliği ile gerçekleştireceği “Gaziantep Geri Dönüşüm İşçileri için Yenilikçi İş Modelleri” başlıklı üç yıllık Avrupa Birliği projesi başlıyor. Proje kapsamında bir mobil yazılım ile Şahinbey’deki geridönüşüm işçilerinin apartman ve sitelerden atıkları randevuyla teslim almaları ve bu sayede bir yandan kaynağında ayrıştırılmış atığın toplanmasıyla verimliliğin artırılması bir yandan da geridönüşüm işçileri kayıtlı sisteme dahil edilerek yaşam ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi amaçlanıyor.

Doğa ve İnsan için Dönüşüm çağrısıyla yola çıkılan projenin tanıtım toplantısı WWF-Türkiye Genel Müdürü Ömür Kula, Şahinbey Belediyesi Basın Yayın Halkla İlişkiler ve Dış İlişkiler Müdürü Mehmet Dinli, geridönüşüm işçilerinin temsilcileri, yerel sivil toplum kuruluşları (STK), kamu kurumları ve uluslararası kuruluşların katılımıyla gerçekleşti. Proje kapsamında, geridönüşüm ve toplumsal eşitlik gibi başlıklarda çalışan yerel STK’ların güçlendirilmesi ve oluşturulan iş modelinin diğer belediyelere ve Türkiye geneline yayılması hedefleniyor.

“Geridönüşüm İşçilerinin Mesleki Statü ve İtibarlarını Artıracağız”

Şahinbey Belediyesi Basın Yayın Halkla İlişkiler ve Dış İlişkiler Müdürü Mehmet Dinli, Şahinbey Belediyesi’nin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın öncülüğünde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılan “Sıfır Atık Projesi” kapsamında geridönüşümde çok önemli mesafeler katettiğini belirtti.

Bu konudaki çalışmalarını sürdürdüklerini dile getiren Dinli, “Geçtiğimiz yıllarda bu çerçevede Türkiye’de bir ilk olan Bankam Atık projesini hayata geçirdik, vatandaşlarımıza getirdikleri atıklar karşılığında hediyeler verdik. Proje başarılı oldu, şimdiden 10 Bankam Atık noktasına ulaştık” dedi. Dinli, konuşmasını “Şimdi de dünyanın hem yükünü hem geleceğini omuzlarında taşıyan geridönüşüm işçilerinin daha iyi şartlarda çalışabilmeleri için yine Türkiye’de ilk olacak bir proje başlatıyoruz. Proje sayesinde bu arkadaşlar daha iyi şartlarda, daha sağlıklı koşullarda çalışabilecekler, bir yandan da mesleki statü ve itibarlarını artıracağız” sözleriyle noktaladı.

“Geridönüşüm İşçileri Doğa Koruma Adına Çok Önemli Bir İş Yapıyor”

WWF-Türkiye Genel Müdürü Ömür Kula ise geridönüşüm işçilerinin plastik ve zararlı atıkların doğaya karışmasını önleyerek doğa koruma adına çok önemli bir iş yaptıklarının altını çizdi. Kula, “Hanelerden çıkan ambalaj atıklarının en az yarısını geridönüşüm işçilerinin toplayarak ekonomiye kazandırdıkları tahmin ediliyor. Aksi takdirde en iyi ihtimalle toprağa gömülecek, başka bir ihtimal de doğayı kirletecek. Bu atıkların toplanmasının önemini ne kadar vurgulasam azdır. Bu alanda çalışan herkesin daha insani koşullarda yaşamalarına ve çalışmalarına bir katkımız olursa ne mutlu bize. Hedefimiz burada oluşturacağımız iş modelini başka belediyelere ve tüm Türkiye’ye taşımak” diye konuştu.

Türkiye genelinde yüz binlerce geridönüşüm işçisinin olduğu tahmin ediliyor. Geridönüşüm işçilerinin büyük çoğunluğu kayıt dışı ve herhangi bir güvenceleri olmadan çalışıyor. Gaziantep’teki geri dönüşüm işçilerinin çoğu ise Suriyeli göçmenlerden oluşuyor. Ayrıca geri dönüşüm işçileri büyük oranda 18-24 yaş arası eğitim düzeyi düşük gençlerden oluşuyor.

About Post Author