Kent

Green Up Meetings’te “İstanbul’un Estetik Direnişi” Konuşuldu

Green Up Meetings

PlumeMag’ın “Yerel kalkınırsa değer katlanır” sloganıyla 2022 yılında hayata geçirdiği Green Up Meetings’in dördüncü edisyonu, UNESCO tarafından Uluslararası Bilgiye Evrensel Erişim Günü olarak ilan edilen 28 Eylül 2023’de Kolektif House Levent’te gerçekleşti. “İstanbul’un estetik direnişi” teması başlığı altında düzenlenen etkinlikte; şehir planlamacılar, mimarlar, kültürel miras konusunda uzmanlar, akademisyenler ve kanaat önderleri görüşlerini paylaştı.

Akademik içerik danışmanlığını Akademisyen ve Serbest Araştırmacı Seda Naniç Zeybekin yaptığı etkinlik, her biri alanında uzman birbirinden değerli konuşmacıları ağırladı. Gün boyu süren panellerde; şehir planlamacılar, mimarlar, kültürel miras konusunda uzmanlar, akademisyenler ve birçok kanaat önderi görüşlerini paylaştı.

Türkiye’nin sürdürülebilirlik odaklı platformu ve topluluğu PlumeMagin hayata geçirdiği Green Up Meetings, dördüncü edisyonunda katılımcıları sürdürülebilir kentler konusu etrafında bir araya getirdi. Saint-Gobain Türkiye’nin destekleriyle gerçekleşen İstanbulun estetik direnişini tema alan etkinlik, UNESCO tarafından Uluslararası Bilgiye Evrensel Erişim Günü olarak ilan edilen 28 Eylül 2023de Kolektif House Leventte gerçekleşti. Gün boyu devam eden panellerde, İstanbul’un kültürel yapısı, mimarisi, sosyolojisi ve tarihine doğru yolculuğa çıkıldı. Doğal afetlere karşı hazırlıklı, çarpık kentleşme ve ulaşım sorunu yaşanmayan, kültürel mirası ve çağdaş kültür sanat alanları her geçen gün daha da artan bir şehir inşası nasıl olur?” sorusuna cevaplar arandı.

Dirençli ve Dayanıklı Şehir Vurgusu

PlumeMag ve Green Up Meetingsin kurucusu Bihter Ayyıldız, İstanbulun estetiğinin sadece doğa ve binalardan ibaret olmadığını belirtti.  Estetik, felsefe ve kültür sanat altyapısının aktif yurttaşlık için ne kadar önemli olduğunun ve yerel yönetimlerin halka hizmet amaçlı faaliyet gösterdiğinin altını çizdi. Haklarını bilen, geçmişini bilen, şehrine ve kültürel mirasına sahip çıkabilen yurttaş kavramının dirençli ve dayanıklı şehir başlığındaki en önemli unsur olduğunu vurguladı. Green Up Meetingsin ilk edisyonunun destekçisi olan Gamze Cizreli, yereli destekleyen ve Türkiyenin geleceği için idealist bir yaklaşım olan Green Up Meetingsin destekçisi olmaktan mutluluk duyduğunu söyledi.

“6 Şubat’ta Hepimiz Öldük ama…”

UNESCO tarafından Öğrenen Şehir ilan edilen Hatay’ın Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Bihter Ayyıldız’ın kendisine yönelttiği “Şubat 2023 depreminden ne öğrendiniz?” sorusuna “Hiçbir şey öğrenemedik” cevabını verdi. Savaş; 6 Şubatta hepimiz öldük ama sadece bazılarımız gömüldü” sözleriyle yaşadıkları durumu özetledi ve Şubat depremlerinden en büyük hasarı alan Hatayda yaşanan tecrübeyi aktardı. Depremler sonrası yaşanan yıkımı onarma sürecinde kamu ve özel sektörün işbirliğinin önemine vurgu yapan Savaş’ın ardından, Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, deprem bölgesinde yaşadıkları tecrübeyi ve bunu İstanbuldaki olası deprem hazırlıklarına nasıl entegre ettiklerini anlattı.

“İstanbulda Erişilebilir Kültür Bir Ütopya mı?” başlıklı panelde konuşmacı olan İBB Kültür Daire Başkanı Volkan Aslan ise İBB olarak şehrin kültürel yaşamını canlandırmak ve bu alanda değer yaratmak için yaptıkları çalışmalara değindi. Aslan, Kültür sanat hayatının eşitlenmesi, demokratik kültür anlayışı yükümlülüğü kamunun elinde olmak zorunda. Yerel belediyelerin böyle bir amacı olmalı. Biz de İBB olarak her çocuğun ulaşabileceği, kültür sanat eğitimi alabileceği kültür sanat eğitim modüllerini uygulamaya koyuyoruz” diye konuştu.

Kültürel Haklar, Eşitlik ve Ulaşılabilirlik

İstanbul Bilgi Üniversitesi Kültür Politikası ve Kültürel Diplomasi UNESCO Kürsü Başkanı Serhan Ada ise kültürel haklar, eşitlik ve ulaşılabilirlik kavramları üzerinde durdu. Ada; yerel yönetimler başta olmak üzere özel sektör, vakıflar gibi tüm kurumların kültür hakkı konusunda görevlenmesi gerektiğini, özellikle büyük şehirlerde eşitsizliğin çok olduğunu belirtirken, kültür eğitiminin ve kent hakkı kadar kültür hakkının da önemini vurguladı.

”Sürdürülebilir Geleceği İnşa Etmek” başlıklı sunumu ile panelde konuşmacı olarak yer alan Saint-Gobain Türkiye Sürdürülebilirlik Elçisi Ilgın Büke Ulular, “Sürdürülebilirlik, çoğunlukla çevre olarak karşımıza çıksa da ekonomik olarak da hayatımızın bir parçası. İstanbula baktığımızda kocaman bir tarih görüyoruz. Bizim için ve dünya için önem teşkil eden şehirlerin başında geliyor. Bugün baktığımızda İstanbul birçok yerden saldırıya uğramış bir şehir; deprem tehlikesiyle karşı karşıya, yoğun göç altında, doğal alanları bir bir kayboluyor, tarihi dokusu zedeleniyor. Tarihin yok olmasıyla karşı karşıyayız, bunları korumamız gerekiyor” dedi.

“Deprem Ülke Gündeminin Birinci Sorunu”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökçe, 99 depreminin ardından kentsel dönüşüm kavramı yoğun olarak gündeme girdiğini ancak kentsel dönüşümün işlevini yerine getiremediğini rakamlarla ifade etti. İstanbulda yeşil ve açık alan artımında önceliklendirilmesi gereken alanlar olduğunu belirten Gökçe, İstanbulda ekolojik dengenin yeniden kurulması için gerçekleştirilen çalışmalardan bahsetti. Doğayı kentin merkezine kadar taşımak için yapılan stratejik tasarım projelerini, afetlere hazırlık ve iklim değişikliği adaptasyonu için geliştirdikleri özel işlevli park projelerini dinleyicilerle paylaştı. Bütün park alanlarının deprem odaklı planlanması gerektiğini belirten Gökçe depremin ülke gündeminin birinci sorunu olduğunu ısrarla vurgulamaya devam edeceğini belirtti.

About Post Author