#ekoIQ İklim “Her Ürünün ve Hizmetin Su Ayakizi Var”
İklim

“Her Ürünün ve Hizmetin Su Ayakizi Var”

su ayakizi

Dr. Akgün İlhan, yaptığımız her türlü faaliyetle suları kirlettiğimizi söylerken, “Her ürünün ve hizmetin su ayakizi var. Gerçek bir su tasarrufu için sadece musluğu açık bırakma süremizi değil gereksiz tüketimi de azaltmamız gerekiyor” dedi.

Zorlu Holding tarafından gerçekleştirilen Akıllı Hayat Buluşmaları’nın Haziran ayı teması Su Krizi oldu. Su krizi, su verimliliği alanlarında çalışmaları bulunan Dr. Akgün İlhan, Zorlu Grubu çalışanlarıyla bir araya geldi. Etkinlikte; sürdürülebilirlik yaklaşımıyla suyun çevre ve işin devamlılığı için önemi, dünyada ve Türkiye’de su kaynaklarının mevcut durumu, orta ve uzun vadede beklentiler ve riskler, riskleri en aza indirmek ve su verimliliğini sağlamak adına kurumların ve bireylerin alabileceği aksiyonlar gündeme taşındı.

Konuşmasında temiz su kaynaklarının giderek azaldığını belirten Dr. Akgün İlhan, “Yaptığımız her türlü faaliyetle sularımızı kirletiyoruz. Her ürünün ve hizmetin su ayakizi var. Gerçek bir su tasarrufu için sadece musluğu açık bırakma süremizi değil gereksiz tüketimi de azaltmamız gerekiyor” dedi.

Dr. Akgün İlhan, Türkiye’nin şu anda su kıtlığı yaşamadığını ancak su stresi sorunu çeken ve 2050 yılına kadar su fakiri bir ülke olma ihtimali olan bir ülke olduğunu belirtti. İlhan, sorunların çözümü ve sürdürülebilir su yönetimi için çeşitli önerilerde bulunurken, grisu ve atıksuyun yerinde arıtılarak yeniden kullanımının (döngüsel su kullanımını) gerekliliğini ve su döngüsü ile birlikte su tutan ekosistemleri korumanın önemini vurguladı. İlhan ayrıca yakın gelecekte sürdürülebilir su yönetimi konusunu da içeren Mavi Mutabakat çalışmalarının da giderek önem kazanacağını, Türkiye’nin bu konuda da çağı yakalamak için gereken adımları atması gerektiğini ifade etti.

About Post Author