Enerji

IEA: “Çokuluslu Fosil Yakıt Şirketleri Temiz Enerji Yatırımlarını Hızlandırdı”

temiz enerji

Uluslararası Enerji Ajansı’nın (IEA) Dünya Enerji Yatırımları 2023 raporu; fosil yakıtlar üzerinde yatırım, üretim ve dağıtım yapan çokuluslu şirketlerin mevcut hidrokarbon yatırımları yanında yenilenebilir enerji, hidrojen üretimi ve karbon yakalama teknolojileri alanlarında da yatırımlarına hız verdiğini gösteriyor.

Uluslararası Enerji Ajansı’nın (IEA) Dünya Enerji Yatırımları 2023 raporuna göre, dünya genelinde petrol ve doğalgaz gibi fosil yakıtlar üzerinde yıllardır yatırım, üretim ve dağıtım yapan şirketler; rüzgar, hidrojen, karbon yakalama ve biyogaz teknolojilerinde yatırımlarla emisyon miktarlarını düşürmenin yanında yatırım alanlarını çeşitlendirmeyi hedefliyor.

Özellikle Avrupa merkezli bu şirketler portföylerinde yenilenebilir enerjiye yer verirken birleşme ve satın almalar yoluyla, ayrıca ortaklık kurarak ya da direkt yatırım metotlarını kullanarak bu alanda yer alıyorlar. İlk etapta rüzgar ve güneş enerjisi yatırımları gerçekleştiren şirketler, daha sonra deniz üstü rüzgar, hidrojen, karbon yakalama ve temiz teknolojiler üzerine yoğunlaşmaya başladı. Buna göre;

  • Fransa merkezli çok uluslu petrol şirketi TotalEnergies, geçen yıl 6 gigavatlık deniz üstü rüzgar kurulum hedefini 11 gigavata çıkarma kararı aldı.
  • Genel merkezi Hollanda’da bulunan, İngiliz-Hollanda ortaklığındaki Shell ise deniz üstü rüzgar kapasitesini 9 gigavat artırmayı hedefliyor.
  • Norveç’te devlet kontrolündeki çok uluslu şirket Equinor ise 2030’a kadar deniz üstü rüzgar enerjisi kapasitesini 12-16 gigavata çıkarmayı amaçlıyor.
  • Biyometan ve biyodizel üretimine odaklanan petrol ve doğalgaz şirketleri ise geçen yıl 11 milyar dolarlık yatırımı biyoenerji alanında gerçekleştirdi.
  • Rapora göre, Londra merkezli enerji şirketi BP, Avustralya’da hidrojen odaklı çalışan Western Green Energy Hub’ın %40 hissesini satın aldı. Bu gelişme, şirketin İspanya’nın Valensiya kentinde rafineri operasyonları için hidrojen, biyoyakıt ve yenilenebilir enerji geliştirme projelerine 2 milyon dolar taahhüdünü açıklaması sonrasında yaşandı.
  • Shell geçen yıl Avrupa’nın en büyük hidrojen projelerinden biri olan Holland Hydrojen I için nihai yatırım kararı aldı.
  • Birleşik Arap Emirlikleri (UAE) merkezli Abu Dhabi National Oil Company (ADNOC), BP ve Masdar ile işletmede olan gaz santrallarında karbondioksit iyileştirme işlemlerine başladı. Şirket ayrıca Birleşik Krallık’ta bulunan H2Teesside projesinde karbon yakalama teknolojileri kullanarak doğalgazdan hidrojen üretmeyi hedefliyor.
  • Suudi Arabistan’ın ulusal petrol ve doğalgaz şirketi Saudi Aramco da 2027’ye kadar karbondioksit yakalama kapasitesini 9 milyon tona çıkarmayı amaçlıyor. Geçen yılın ortasında yayımladığı ilk sürdürülebilirlik raporuna göre şirket 2030’a kadar 11 milyon ton hidrojen üretmeyi hedefliyor.
  • Malezyalı petrol ve doğalgaz şirketi Petronas ise yıllık 3,3 milyon tonluk karbondioksit yakalanmasının hedeflendiği Kawasarı offshore karbon yakalama, kullanım ve depolama projesi için nihai yatırım kararı aldı.

About Post Author