Ekonomi

III. Türkiye Döngüsel Ekonomi Haftası “Harekete Geçme Zamanı” Temasıyla Gerçekleşiyor

Türkiye Döngüsel Ekonomi Haftası

COP28’in hemen öncesinde gerçekleştirilecek III. Türkiye Döngüsel Ekonomi Haftası, küresel gündemdeki gelişmelerin değerlendirilmesine fırsat sağlarken aynı zamanda AB ve Kuzey Avrupa ülkeleri temsilcilerinin vizyon ve deneyimlerini aktarmaları için zemin yaratacak. 7-9 Kasım 2023 tarihlerinde İstanbul ve 9 Kasım’da Ankara’da gerçekleştirilecek etkinliğin teması ise “Harekete Geçme Zamanı” olarak belirlendi.

Ülkemizin döngüsel ekonomiye geçişini hızlandırmak amacıyla gerçekleştirilen Türkiye Döngüsel Ekonomi Haftası etkinliği bu yıl, üçüncü kez, 7-9 Kasım 2023 tarihlerinde İstanbul ve 9 Kasım’da Ankara’da gerçekleştirilecek. DCube Döngüsel Ekonomi ve Sürdürülebilirlik (DCube), Hedefler için İş Dünyası Platformu (B4G) ve İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (SKD Türkiye) işbirliği çerçevesinde düzenlenecek etkinliğe, Finlandiya Büyükelçiliği, Business Finland ve İstanbul Sanayi Odası katkıda bulunuyor.

Yeşil Dönüşüm Sürecinde Atılan Adımlar

COP28’in hemen öncesinde gerçekleştirilecek III. Türkiye Döngüsel Ekonomi Haftası, küresel gündemdeki gelişmelerin değerlendirilmesine fırsat sağlarken aynı zamanda Avrupa Birliği ve Kuzey Avrupa ülkeleri temsilcilerinin vizyon ve deneyimlerini aktarmaları için zemin yaratacak. Türkiye’nin yeşil dönüşüm sürecinde attığı önemli adımları döngüsel ekonomi perspektifinden gündeme taşıyacak etkinlik ile endüstriyel süreçlerde değer zincirlerinin, üretim ve hizmetlerin, tüketim alışkanlıklarının döngüsel ekonomi anlayışıyla yeniden kurgulamasının kolaylaştırılması hedefleniyor.

III. Türkiye Döngüsel Ekonomi Haftası kapsamında değerlendirilecek konular ise şöyle: Sürdürülebilir üretim, ikiz dönüşüm, üretim süreçlerinde karbonsuzlaşma, sürdürülebilir malzemeler, döngüsel ekonomi iş modelleri, döngüsel tedarik zinciri, yeşil satın alma, yeşil dönüşümde OSB’lerin rolü ve eko-endüstriyel alanlar. Etkinliğe ülkemizin yanı sıra çeşitli ülkelerdeki uzmanlar ve iş dünyası temsilcileri katılacak.

About Post Author