Gıda

İklim Değişikliği ile Artan Çekirge İstilası Gıda Güvenliğini Tehdit Ediyor

Çöl çekirgelerini dünyadaki en yıkıcı göçmen böcek olarak tanımlayan FAO, 1 kilometrekarelik alanda bulunan 80 milyon çekirgenin, 1 günde 35 bin kişiye yetecek kadar gıdayı tüketebildiğine dikkat çekiyor. Yeni bir araştırma ise iklim değişikliğinin getirdiği dengesiz hava koşullarının çöl çekirgesi istilalarını artıracağına işaret etti.

Science Advances dergisinde yayımlanan bir makale, Afrika ve Orta Doğu’daki çekirge istilaları riski ile iklim değişikliği arasındaki bağlantıyı inceledi. Araştırmada, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO), Çekirge Merkezi verilerinde yer alan 1985-2020 yıllarındaki çöl çekirge istilaları analiz edildi.

Araştırmacılar, uzak mesafeler boyunca ortaya çıkan istilaların sebeplerini anlamak için çekirgelerin hareket şeklini irdeleyebilecekleri veri güdümlü bir çerçeve oluşturdu. Ve araştırmanın sonucunda istilalara maruz kalan 48 ülkeden en fazla Kenya, Fas, Nijer, Yemen ve Pakistan’ın etkilendiği ortaya kondu.

Araştırmanın genel olarak çıktıları şu şekilde:

  • Son 25 yıldaki en kötü çöl çekirgesi istilaları, 2019 ve 2020 yıllarında meydana geldi ve çekirgeler yüz binlerce dönüm ekilmiş araziyi istila etti.
  • Arazileri istila eden çekirgeler buralardaki ekinleri, ağaçları ve diğer bitki örtüsünü bozarak gıda güvenliğini ciddi şekilde tehdit etti.
  • Çöl çekirgesi istilaları ile hava sıcaklığı, yağış miktarı, toprağın nemi ve rüzgar gibi koşullar arasında güçlü bağlantı bulundu.
  • Çekirgelerin ani yağış alan çorak alanları istila etmeye daha yatkın olduğu görüldü.
  • İstilalardaki çekirge sayısının hava koşullarından fazlasıyla etkilendiği saptandı.
  • Yanı sıra El Nino hava olayı da daha geniş çaplı çekirge istilalarıyla ilişkili.
Çekirge İstilası Genişleyebilir

Araştırmada, Fas ve Kenya gibi istilaya yatkın bölgelerin yüksek risk altında olduğu vurgulandı. Bununla birlikte çekirge yaşam alanlarının 1985’ten bu yana genişlediği aktarılırken bu alanın 21. yüzyılın sonunda tahminen Batı Avrupa ve Batı Orta Asya’ya doğru en az %5 daha genişleyeceği öngörüldü.

Arap Yarımadası’nın güneyindeki Rubülhali Çölü’nün normalde çekirge istilası görülen bir yer olmadığına işaret edilen araştırmada, 2019’da bölgede görülen kasırgalarla çölün tatlı su gölleriyle dolmasının ardından çoğalan çekirgeler nedeniyle istilaya uğradığı belirtildi.

Aşırı yağmur ve rüzgarların giderek daha fazla çekirge istilalarına yol açacağının ifade edildiği araştırmada, ısınan hava koşulları nedeniyle bu istilaların önlenmesinin ve kontrol altına alınmasının daha da zorlaştığı aktarıldı.

“Çekirge İstilaları Küresel Gıda Güvenliğini Tehdit Edebilir”

Singapur Ulusal Üniversitesi’nden ve araştırmanın yazarlarından Xiaogang He, çekirge istilalarından etkilenen ülkelerin halihazırda iklim değişikliği kaynaklı kuraklık, sel ve sıcaklık dalgalarıyla mücadele ettiğini hatırlattı. Artan çekirge istilalarının bu zorlukları daha da kötüleştireceğini vurgulayan Xiaogang, bu risklerin üzerine gidilmemesinin, gıda üretim sistemlerini daha da zorlayarak küresel gıda güvenliğini de tehdit edeceğini belirtti.

About Post Author